۳ مرداد ماه هفته ملی حذف مالاریا

تاریخچه باستان

علائم بیماری مالاریا در نوشته‌های چین باستان توضیح داده شده‌است. ۲۷۰۰سال پیش از میلاد چند علامت مشخص مالاریا که بعداً به نام بیماری مالاریا نام گرفت در نای‌چینگ(انگلیسی:Nei ching) (قانون پزشکی) توضیح داده شد. قانون نای‌چینگ توسط امپراتور هاونگ‌تای (انگلیسی: Huang Ti) ویرایش شد. بیماری مالاریا در یونان تا قرن چهارم قبل از میلاد به خوبی شناخته می‌شد. بقراط علایم اولیه این بیماری را شرح داد.

 

 

در سوزروتا(انگلیسی:Susruta)(مقاله پزشکی نوشته شده به زبان سانسکریت) علایم تب مالاریا نوشته شده بود و به نیش زدن حشره معینی در ایجاد تب اشاره شده بود. تعدادی از نویسندگان رومی باتلاق را در ایجاد بیماری دخیل می‌دانستند. در کشور چین در سده دوم پیش از میلاد به گیاه گندواش (به انگلیسی: Qinghao)در یک مقاله پزشکی اشاره شده بود.

 

 

همچنین در آرامگاه ماواندویی ((به انگلیسی: Mawandui)، چینی: 馬王堆) واقع در شهر چانگشا کشور چین ۵۲دارو برای درمان مالاریا پیدا شد. در سال ۳۴۰پس از میلاد برای نخستین بار خواص ضد تب گیاه گندواش توسط جی هانگ ((به انگلیسی: Ge Hong)، به چینی:葛洪)از خاندان ین شرقی ((به انگلیسی: Yin))توضیح داده شد. در سال ۱۹۷۱ماده موثره گیاه گندواش توسط دانشمندان چینی جداسازی شد که به نام آرتمیزینین((به انگلیسی: artemisinin)) نامیده شد. امروزه این ماده یک داروی قوی و موثر برای درمان مالاریا به خصوص در ترکیب با داروهای دیگر ضد مالاریا محسوب می‌شود.

 

کینین پوست درخت گنه گنه

 

در آمریکای جنوبی، یسوعی‌همبلغان مذهبی مذهب انجمن عیسی) خاصیت دارویی پوسته درختی را از قبایل بومی هند یادگرفتند. به واسطه همین پوسته درخت زن اشرافی (کنتس) چینکون کشور اسپانیاا ز تب نجات یافت

بعدها این پوسته درخت به نام پوست درخت پرویی و درخت آن نیز به نام سینکونا به انگلیسی نامیده شد.

. ماده‌ای که در پوسته این درخت وجود دارد به نام کینین Cinchona)

)Cinchona)و یا گنه گنه

معروف است. کینین یکی از داروهای موثر ضد مالاریا می‌باشد.

 

کشف انگل مالاریا (۱۸۸۰)

 

چارلز لوییس آلفونس لاوران Charles Louis Alphonse LaveranCharles Louis Alphonse Laveran

جراح فرانسوی ارتش بود که در شهر کنستانتین. واقع در شمال شرقی الجزایر سکونت داشت .  

 

او برای اولین بار وجود انگل مالاریا را در خون افراد مبتلا به مالاریا توضیح داد. به خاطر این کشف او در سال ۱۹۰۷جایزه نوبل را دریافت کرد .

 

تهیه و تنظیم/ دکتر شهین مرتجی

مسؤل امور فرهنگی/ معاونت درمان اصفهان    

 

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ،درمانی اصفهان

خیابان آیت الله قدوسی (آپادانااول) تلفن:۳۶۶۱۹۶۶۱  فاکس:۳۶۶۱۲۱۹۳