۳ الی ۷- اردیبهشت ماه هفته نکو داشت اصفهان گرامی باد

 

از سوم تا نهم اردیبهشت ماه هفته نکو داشت اصفهان گرامی باد

 

 

كلانشهر اصفهان روز جمعه ۲۰ آذر سال گذشته از سوي يونسكو( سازمان آموزشي، علمي و فرهنگي سازمان ملل متحد ) بعنوان شهر خلاق انتخاب شد و به جمع شهرهاي خلاق جهان پيوست

 

 

شبكه جهاني شهرهاي خلاق معتبرترين شبكه جهاني است كه از سوي يونسكو تشكيل و اصفهان بدليل برخورداري از «صنايع دستي و هنرهاي مردمي »  بعنوان عضو رسمي اين شبكه انتخاب شده است .

 

برخورداري از قابليت هاي بالا در عرصه فرهنگ و هنر از شاخصه هاي شهرهاي خلاق است و اين بدان معناست كه بستر مناسب و قابليت توسعه پايدار از ويژگي هاي شهر اصفهان محسوب مي شود

 

 

بر اساس استانداردهاي يونسكو، شهر خلاق، شهري است كه از نوآوري و توانمندي هاي شهروندان

در توسعه پايدار شهري استفاده مي كند.

 

 

شبكه شهرهاي خلاق در سال ۲۰۰۴ توسط يونسكو پايه گذاري شد و خلاقيت مردم را در كنار صنايع دستي، معماري و طراحي، رسانه، موسيقي و غذا بعنوان شاخصه هاي شهر خلاق اعلام كرد .

 

ايده شهر خلاق مبحثي جديد در حوزه مطالعات شهري بويژه مديريت شهري است و بر بهتر شدن محيط و ارتقاي كيفيت زندگي بواسطه تفكرات نو شهروندان تأكيد دارد .

 

 

سوم ارديبهشت‌ روز بزرگداشت علامه محمد بن حسين عاملي معروف به شيخ بهايي است؛ شاعر و نويسنده عارف‌ مسلك، عالم و دانشمند مشهور قرن دهم و يازدهم هجري كه در علوم فلسفه، منطق و رياضيات تبحر داشت .

 

 

او از علماي جامعي بود كه به مهمترين علوم زمان خود آگاهي داشت و حدود ۹۵ كتاب و رساله در زمينه سياست، حديث، رياضيات، اخلاق، نجوم، عرفان، فقه، مهندسي، هنر و فيزيك تأليف كرد.

 

 

سوم ارديبهشت از سوي مسوولان شهري اصفهان به نام روز اصفهان و از سوم تا نهم ارديبهشت ماه بعنوان هفته نكوداشت اصفهان، نامگذاري شده است .

 

 

اصفهان، سومين شهر پهناور ايران پس از تهران ، مشهد ویکی از شهرهای پرجمعيت ايران پس از اين دو شهر است .

 

 

اِصفَهان يا اِسپَهان شهري باستاني و مركز استان اصفهان واقع در مركز ايران است

 

 

           تهیه و تنظیم / دکتر شهین مرتجی       

 مسؤل امور فرهنگی/ معاونت درمان اصفهان

 

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ،درمانی اصفهان

خیابان آیت الله قدوسی (آپادانااول) تلفن:۳۶۶۱۹۶۶۱  فاکس:۳۶۶۱۲۱۹۳