۲۷ صفرشروع هفته وقف گرامی باد

وقف هديه اي ماندگار

 

هرساله با فرا رسيدن ايام هفته وقف (هفته آخر ماه صفرالمظفر) از كنار آن بي تفاوت ميگذشتيم حتي بسياري از ما اصلاً نمي دانستيم از بين تمام روزها و هفته هاي سال روزي یا هفته ای هم بنا م وقـف داريم.

 

 
هرچند با نامگذاري روز و هفته اي در سال بنام وقف نميتوان حق مطلب را أدا كرد و مسأله اي بدين مهمي را در جايگاه اصلي و واقعي خود قرار داد چرا كه اين نامگذاري ها صرفاً جنبه نمادين داشته است و بهانه اي است براي آنكه توجه ويژه اي به امر وقف صورت گيرد.

 

 

گذشتگان و پيشينيان ما با اينكه در آن زمانها روز و هفته اي هم در سال بدين نام نبود و رسانه هاي مدرن امروزي هم وجود نداشت بطور خودجوش و براساس احساسات و انگيزه هاي پاك ديني مال و اموال خود را براي رضاي خدا و براي مصارف و امور عام المنفعه وقف مي نمودند و از اين حيث هزاران هزار انسانهاي ديگر بهرمند مي شدند..

 

 

سابقه وقف در كشورمان به پيش از ورود دين مبين اسلام ميرسد و مردمان اين سرزمين از ديرباز با توجه به اهميت وقف دارايي و مايملك خود را در راه خدا وقف مي نمودند ولي پس از ورود اسلام به كشورمان، نهاد وقف نيز همچون نهادهاي ديگر تحولي دگرباره يافت و با مباني و انگارههاي اسلامي ممزوج و آميخته گرديد تا بجائيكه اين نهاد پرخير و بركت در جهت تقويت باورهاي اسلامي قرار گرفت بطوريكه در هر شهر و دياري و بلكه هر كوي و برزني مساجد، حسينيه ها، تكايا و حوزه هاي علميه و مانند آن براي تبليغ مكتب اسلام و آيين تشيّع وقف شد.

 

 

همه مي توانند

 

با شنيدن کلماتي مثل وقف،واقف ،موقوف و...،تصويري از افراد ثروتمند و نيکوکار در ذهنمان ترسيم مي شود که بخشي از اموال خود را براي خدمت به ديگران مي بخشنداما ممکن است که هيچ گاه تصورنکنيم يکي ازهمين واقفين باشيم .

 

از خود مي پرسيدچگونه

 

تصوري غلط که درذهن اکثرما نقش بسته،اين است که فکر مي کنيم وقف نمودن تنها ازدست ثروتمندان برمي آيد و ما دارايي آنچناني نداريم،نمي توانيم واقف باشيم .اما بهتراست بدانيم که موقوفات حتماً نبايد ساختمان و زمين و چيزهايي ازاين قبيل -که ازعهده ي امثال ما خارج است-باشد؛بلکه با درآمد و حقوقي اندک به بزرگان دين مي شود اقتدا کرد و مانند آنها به خيل واقفان پيوست .

 

 

۱- به عنوان مثال يکي ازکارهايي که ثواب و پاداش بسياربزرگي دارد تشنه اي را سيراب کردن است،تا جايي که پيامبراکرم (ص)فرمودند :بالاترين و بهترين صدقه،صدقه ي آب است .

 

 

۲- و يا درجايي ديگرفرمودند :نخستين چيزي که در روز قيامت رسيدگي مي شود صدقه ي آب دادن است .

 

۳- و يا در روايت ديگري فرمودند :هر کس در بيابان چاه آبي حفرکند و يا حوضي بسازد ملائکه ي آسمان براو درود مي فرستند و برايش به ازاي هرانسان ،حيوان يا پرنده اي که ازآن آب مي نوشد ثواب هزارکار نيک مورد قبول واقع شده و ثواب آزاد کردن هزار بنده از فرزندان حضرت اسماعيل (ع)و قرباني کردن هزار شتر مي نويسند و بر خدا لازم مي شود که او را در بهشت اسکان دهد.

 

 

جالب است بدانيم که حتي آب دادن به حيوانات و پرندگان نيز از پاداشي عظيم برخورداراست .تا جايي که خداوند متعال کافري را به خاطرآب دادن به يک سگ آمرزيد و به پيامبرش وحي نمود که او را آگاه سازد که اعمالش را ازسرگيرد و سعدي اين سخن را چه نيکو به شعردر آورده است .

 

يکي در بيابان سگي تشنه يافت

برون از رمق در حياتش نيافت

 

کله دلو کرد آن پسنديده کيش

چو حبل اندرآن بست دستارخويش

 

به خدمت ميان بست و باز و گشاد
سگ ناتوان را دمي آب داد

 

خبر داد پيغمبر از حال مرد

که داورگناهان او عفو کرد

 

 

آري ما مي توانيم با قراردادن يک دستگاه آب سردکن در مسير رفت و آمد مردم،پاداش سيراب نمودن صدها نفررا از آن خود کنيم علاوه براينکه درثواب ذکر «سلام برحسين»تشنه لباني که ازآن مي نوشند شريک شويم.

 

 
حتي اگربه تنهايي نيز قادربه اين کارنيستيم مي توانيم با همکاري و مشارکت دوستان و آشنايان اين کار را انجام دهيم.

 

 
ازسوي ديگرمي توانيم با انجام اين کار پر اجر،ثوابي عظيم تقديم اموات و گذشتگان نماييم.
باورکنيد اين کارکوچکي نيست.اميرمؤمنان علي (ع)چاه هاي فراواني را با دست خود حفرو براي استفاده ي ديگران آن را وقف نمود.حال که اين چنين است بايد برخيزيم و با گفتن يک يا علي به مولايمان اقتدا کنيم و ازواقفان شويم.

 

 

            تهیه و تنظیم/ دکتر شهین مرتجی                 

مسؤل امور فرهنگی/ معاونت در مان اصفهان

 

منبع:نشريه قدر،شماره ۲۰.

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ،درمانی اصفهان

خیابان آیت الله قدوسی (آپادانااول) تلفن:۳۶۶۱۹۶۶۱  فاکس:۳۶۶۱۲۱۹۳