۱۶مهرماه مصادف با ۸ اکتبر روز جهانی کودک را گرامی میداریم

 

  شعار هفته ملي کودک در سال ۱۳۹۴ «   دنیا با لبخند کودکان زیباست » می باشد

 

تاريخ برگزاري هفته ملي کودک از ۱۵ تا ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۴ تعيين شده است. بر این اساس نامهای روزهای هفته ملی کودک در سال ۹۴ به شرح زیر است

 

 
چهارشنبه ۱۵مهر؛ « کودک سلامت و ایمنی » ؛

 

پنج شنبه ۱۶مهر؛ « کودک، هنر و میراث فرهنگی » ؛

 

جمعه ۱۷مهر« کودک، خانواده و رسانه »؛

 

شنبه ۱۸مهر « کودک، کتاب و کتاب‌خوانی » ؛

 

یکشنبه ۱۹مهر « کودک، محیط زیست و منابع طبیعی » ؛

 

دوشنبه ۲۰مهر « کودکان دنیا، صلح و دوستی » ؛

 

سه شنبه ۲۱مهر « کودک، آموزش و تربیت اسلامی » ؛

 

 

کودکی غنچه ای از رود صداقت به صفای آب است
کودکی صفحه ای از عشق و محبت به شکوه ماه است
کودکی سلسله ی اشک به دنبال سرشت است
کودکی لاله ی سرخ به باغ امید است

 

 

در تقویم ملی ایران روز ۸ اکتبر یعنی ۱۶ مهر ماه به عنوان روز جهانی کودک و در راستای توصیه کلی مصوبه مجمع عمومی ملل متحد در سال ۱۹۵۴ تعیین شده است، اگر چه این نامگذاری منافاتی با بزرگذاشت جایگاه کودک و ضرورت توجه به حقوق انسانی  وی در ایام دیگرسال از جمله مناسبت های مذهبی مرتبط یا سالروز تصویب پیمان نامه حقوق کودک درسازمان ملل یا سالروز الحاق ایران به پیمان نامه حقوق کودک ندارد.

 

 

به هر حال، ۱۶ مهرماه سالی دیگر فرارسید و جامعه ایرانی در این مناسبت می تواند ضمن یادآوری آرمان ها  واصول  دینی، فرهنگی ، حقوقی و انسانی خود در عرصه حمایت از کودکان ،دستاوردها و ناکامی های یکساله گذشته و یا چالش های فراروی را به داوری جمعی بگذارد و با همفکری و تشریک مساعی راهکارهای مناسب جهت حرکت موفق تر خود در آینده را اتخاذ نماید . کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران ضمن تبریک این روز به یکایک کودکان ارجمند سراسر کشور پهناورمان و به یکایک کودکان در سراسر جهان ،

 

 

روز ۱۶ مهر برابر با ۸ اکتبر روز جهانی کودک نام دارد

 

در مقدمه کنوانسیون حقوق کودک آمده است

 

:
(کودک باید در فضایی سرشار از خوشبختی و محبت و تفاهم بزرگ شود )

 

 

با این شعار وبا ارزشی که ما ایرانی ها به خانه وافراد خانواده قائلیم ارزش این عضو خانواده کاملا مشخص می گردد و بایدبه این عضو توجه ویژه نمود. عضوی که اگر چه امروز کودک است و معصوم ،اما فردا بزرگ است ومسئول و خود تربیت کننده ی نسلی جدید، نسلی که روز به روز مسیرش عوض می شود.

 

 

کودکی که امروز ریشه ی خانوادگی اصیل دارد بین دو تضاد گرفتار است ،یک سو ته مانده ی ارزشهای نیک قدیمی و از سوی دیگر گرایشهای مد امروزی، گرایشهای تمدن ماشینی شدن. او نمی داند چه کند، ما باید حامی اش باشیم ،او چون موم در دست ماست، خمیر وجود ش با ما شکل می گیرد بیائید او را همراه با اصول صحیح دینی و عرفی تربیت کنیم وچگونه زندگی کردن را به او بیاموزیم.

 

رسول گرامی اسلام (ص) می فرماید:

 

 

" به کودکان خود محبت کنید و نسبت به آنها ترحم نمایید. وقتی به آنها وعده دادید، وفا کنید زیرا آنها جز اینکه شما را روزی دهنده خود می بینند تصور دیگری ندارند ..

 

و از امام سجاد داریم:

 

" و اما حق فرزند تو این است که بدانی او از تو و پیوسته به تو در خیر و شر امر دنیاست و تو مسئول او از لحاظ نیک ادب کردن و راهنمایی به پروردگارش و کمک به طاعت او هستی. پس عمل تو درباره او ، عمل کسی باشد که می داند در احسان به او پاداش ، و در مسامحه و بدی نسبت به او کیفر می بیند .

 

اسلام حتی به والدین اجازه کتک زدن کودکان را نداده است . امام علی (ع) می فرماید: " حتی برای ادب کردن فرزندت نیز او را نزن بلکه با او قهر کن و مراقب باش که زمان قهر طول نکشد.

 

 

نیازهای کودک

 

رسول اکرم (ص) به همه انسانها اعلام می کند ، همانطور که پدران و مادران ، حقوقی بر فرزندان خود دارند و فرزندان در صورت ترک آن حقوق عاق می شوند ، فرزندان نیز حقوقی بر پدر و مادر دارند که " پدران و مادران در صورت رعایت نکردن آن عاق فرزندان میگردند. والدین مسئول تأمین تمام نیازهای کودک اعم از مادی و معنوی می باشند.

 

۱- نیازمندیهای جسمانی کودک:نمو جسمانی کودک با فراهم ساختن وسایل مادی امکان پذیر است تا از این طریق نیازهای بدنی او اشباع شود. این رشد و نمو با تغذیه ، بهداشت کافی ، آب و هوا ، مسکن ، خواب ، بازی و امثال آن ، به دست می آید.

 

۲- تعلیم ورزش به کودک:حرکت و جنبش ،اساس هر عمل غریزی و پایه وظایف حیاتی است که زندگی شاداب و سلامت در گرو آن است.

امام صادق (ع) می فرماید

 

 

باید – خصوصا – هفت سال اول زندگی کودک آزادانه به بازی و جنبشهای بدنی صرف شود .

 

حضرت رسول اکرم (ص) می فرماید

 

 

اگر کسی دارای طفل خردسالی بود باید با او در جنبشهای کودکانه و حالت بچه گانه همکاری و هماهنگی نماید .

 

آموختن و پرداختن به ورزشهای شنا، تیراندازی و سوارکاری نیز از ورزشهای مهمی است که در احادیث بر آنها تأکید شده است .

 

 

نیازمندیهای روحی

 

۱- انتخاب نام زیبا :

 

نخستین احسان و نیکی پدر به کودک انتخاب نام زیبا و خوشایند برای اوست و این از حقوق لازم کودکان می باشد.

 

  ۲- احترام

 

 پیامبر گرامی اسلام (ص) می فرماید:

 

به شخصیت فرزندان خود ارج نهید و آداب و آیینهای رفتار خویش را نیکو و درست گردانید تا مشمول آمرزش خدا شوید.

 

پیامبر به والدین امر کرده اند که به کودکان احترام بگذارند ، چراکه بی توجهی و بی احترامی به آنان باعث بروز مشکلات عاطفی زیادی در کودکان می گردد همچنین در روایتی از رسول اکرم چنین آمده است : " فرزندان خود را زیاد ببوسید، زیرا با هر بوسه ،برای شما مقام و مرتبتی در بهشت فراهم می شود که فاصله میان هر مقامی ،پانصد سال است .   

         

با توجه به مطالب گفته شده اسلامدین انسان سازی – به اساس تربیتی انسانها از سنین کودکی ارزشی خاص می گذارد و به والدین توصیه می نماید که به تمامی ابعاد وجودی کودک عنایت داشته باشند و انسانی وارسته و شایسته را تحویل جامعه بشری بدهند.

 

 

   تهیه و تنظیم/ دکتر شهین مرتجی 

مسؤل امور فرهنگی / معاونت در مان اصفهان

 

منبع:forum.iranvij.ir 

  •  

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ،درمانی اصفهان

خیابان آیت الله قدوسی (آپادانااول) تلفن:۳۶۶۱۹۶۶۱  فاکس:۳۶۶۱۲۱۹۳