گرامیداشت هفته تروئید ۲۵ الی ۳۱ ماه می

 

ایران صدا: بیماری تیروئید شایع ترین اختلال در رشد قدی دانش آموزان محسوب می شود. شانس بروز اختلالات تیروئیدی و کم کاری تیروئید در زنان بالای ۶۰ سال حدود ۱۷ درصد و در مردان حدود ۹ درصد است.

 

 

 

رییس اداره غدد و متابولیک وزارت بهداشت در نشست خبری روز جهانی تیروئید گفت: بیماری تیروئید شایع ترین اختلال در رشد قدی دانش آموزان محسوب می شود. شانس بروز اختلالات تیروئیدی و کم کاری تیروئید در زنان بالای ۶۰ سال حدود ۱۷ درصد و در مردان حدود ۹ درصد است.

 

 

وی افزود: در کشورهای دنیا شانس بروز کم کاری تیروئید در نوزادان زیاد است که همین مسئله باعث بروز عقب ماندگی های ذهنی می شود. تیروئید غده ای است که کل سیستم بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. کم کاری تیروئید بر روی سیستم عصبی_مرکزی، قلب، کبد، کلیه و پوست تاثیر گذار است.
 

 

رییس اداره غدد و متابولیک وزارت بهداشت : سازمان ملل و انجمن بین المللی غدد درون ریز متابولیسم ۲۵ ماه می را به عنوان روز جهانی تیروئید و از تاریخ ۲۵ تا ۳۱ ماه می را هفته جهانی اطلاع رسانی تیروئید اعلام کردند که ایران برای اولین بار در سال جاری شروع به فعالیت در این روز شده است.

 

 

رییس اداره غدد و متابولیک وزارت بهداشت با بیان اینکه ۸۰ درصد بیماران تیروئید زنان هستند، افزود: ۲ درصد از زنان باردار طی دوران بارداری به اختلالات تیروئیدی دچار می‌شوند که بر روی جنین آثار سویی می ‌گذارد.

 

 

رییس اداره غدد و متابولیک وزارت بهداشتبا اشاره به وجود ۵/۱ میلیارد مبتلا در ۱۱۰ کشور دنیا، افزود: از این تعداد یک سوم مبتلایان کودکان و ۸۰ درصد آنان زنان هستند که با توجه به فیزیولوژی زنان و دوران بارداری و شیردهی آثار منفی بر جا می‌ گذارد.

 

 

وی ادامه داد: مبتلایان به دیابت نوع II در ۱۵ تا ۲۰ درصد موارد به اختلالات تیروئیدی دچار می‌شوند. این در حالی است که احتمال ابتلا به بیماریهای تیروئیدی در مبتلایان به بیماریهای روماتولوژی هم وجود دارد.

 

 

رییس اداره غدد و متابولیک وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه عقب ماندگی ذهنی و افت تحصیلی در نوجوانان و کودکان و اختلالات قدی و جسمانی از عوارض بیماری‌های تیروئید است، اظهار کرد: با افزایش سن، شانس بروز بیماریهای تیروئید بیشتر می ‌شود.

 

 

وی با بیان این که ۱۷ درصد زنان و ۹ درصد مردان بالای ۶۰ سال به بیماریهای تیروئید دچارند، ادامه داد: غده تیروئید کل سیستم بدن را به ویژه مغز، سیستم عصبی، قلب ، کبد، کلیه و پوست تحت تاثیر قرار می ‌دهد.

 

 

رییس اداره غدد و متابولیک وزارت بهداشت از عوامل ژنتیکی زمینه‌ای و محیطی به عنوان عوامل موثر در بروز بیماریهای تیروئید یاد کرد و افزود: جنسیت،‌ افزایش سن، ازدواج و سابقه فامیلی، وجود بیماریهای خود ایمنی، ‌استفاده بیش از اندازه از محلول ضد عفونی کننده بتادین در دوران بارداری، زایمان و حین قطع بند ناف، سابقه رادیوتراپی گردن و سر، جراحی روی گردن از عوامل مهم در بروز بیماریهای تیروئیدی است.
 

 

رییس اداره غدد و متابولیک وزارت بهداشت به آلودگی آب و خاک به عنوان دیگر عوامل موثر اشاره کرد و افزود: وجود پرکلرات فراوان در آب از آن جمله است.

 

 

 

کاهش آهن و کم خونی و مصرف برخی از داروها باعث تشدید مشکلات تیروئیدی می‌ شود.

 

 

 

    تهیه و تنظیم/ دکتر شهین مرتجی

مسئول امور فرهنگی/ معاونت درمان اصفهان

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ،درمانی اصفهان

خیابان آیت الله قدوسی (آپادانااول) تلفن:۳۶۶۱۹۶۶۱  فاکس:۳۶۶۱۲۱۹۳