روز هوا شناسی گرامی باد

sky20
 
شاید بساری از مردم با ضرورت وجودی اداره هواشناسی اطلاع چندانی نداشته باشند ولی وقتی به موضوع نزدیک شده و ضرورت آگاهی از شرایط جوی و پیش بینی آب و هوا را برای برخی دستگاه ها، صنایع و مشاغل مشاهده می کنیم خود به خود اهمیت کار اداره هواشناسی نمود و ضرورت بیشتری پیدا می کند.
 
پیش بینی شرایط جوی برای پروازهای هوایی ، شرایط جوی دریا برای کشتی ها ، بررسی و پیش بینی شرایط جوی ، میزان بارندگی و... برای کشاورزی و حتی پیش بینی وضعیت آب و هوا برای مراسم های بزرگ مثلاً بازی ها ورزشی و... که صورت می گیرد همگی ضرورت ها و اهمیت کار هواشناسی را نشان  می دهد. در استان خوزستان نیز اداره کل هواشناسی استان فعالیت خود را با احداث فرودگاه ها آغاز کرده است.گرامی باد
  قبل از تاسیس سازمان هواشناسی در كشور با اكتشاف نفت در جنوب ایران و احداث فرودگاهها در مناطق نفتخیز توسط شركت نفت ایران و انگلیس تعدادی ایستگاه هواشناسی در فرودگاههای آبادان - آغاجاری - اهواز - مسجد سلیمان - گچساران و خارك تاسیس گردیده بود كه هدف از آن سلامت پروازهای هواپیماهای شركت نفت بوده است .
 
بعدها پس از تاسیس اداره كل هواشناسی كشوردر سال۱۳۳۰   و با توسعه فرودگاههای آبادان واهواز توسط سازمان هواپیمائی كشوری اداره كل هواشناسی اقدام به تاسیس ایستگاه هواشناسی در این فرودگاهها نمود كه مدتها این ایستگاه ها به موازات ایستگاه های هواشناسی شركت نفت فعالیت می نمودند  .
 
 
با پیشرفت اداره كل هواشناسی كشور و تبدیل آن به سازمان هواشناسی ، مركز پیش بینی نیز در هواشناسی آبادان دایر گردید . مركز هواشناسی شركت نفت در فرودگاه شركتی آبادان مستقر بود و مركز هواشناسی خوزستان تحت عنوان هواشناسی منطقه جنوب غرب (شامل استان های خوزستان ، لرستان و ایلام) در فرودگاه بین المللی آبادان فعالیت می نمود ، علاوه بر آن مركز پیش بینی آبادان نیز پیش بینی های صادره را در اختیار خلبانان و پروازهای بین المللی قررار می داد.
 
sky01
 
با شروع جنگ تحمیلی فعالیت هواشناسی منطقه جنوب غرب محدود گردید . در سال ۱۳۶۱ مركز هواشناسی منطقه جنوب غرب از آبادان به اهواز منتقل و فعالیت خود را از سرگرفت .
 
سال ۱۳۶۲ نطقه آغاز تحول و دگرگونی در سازمان هواشناسی و سال شروع بازسازی در این سازمان بود . قبل از این تاریخ ایستگاه های هواشناسی اكثراً غیر استاندارد بودند و تعداد آنها بسیار اندك و بصورت ادارات جنبی در فرودگاهها و یا سازمانهای دیگر خدماتی را ارائه می نمودند كه مهمترین آنها ارائه خدمات به هواپیمائی كشوری بود .
 
جا دارد ضمن تبریک سال نو ، روز سوم فروردین؛ روز جهانی هواشناسی را به تمام دست اندرکاران هواشناسی تبریک گفته و آرزوی موفقیت بیشتر برای آنها داشته باشیم .
تهیه وتنظیم/دکتر مرتجیمسؤل امور فرهنگی/ معاونت درمان

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ،درمانی اصفهان

خیابان آیت الله قدوسی (آپادانااول) تلفن:۳۶۶۱۹۶۶۱  فاکس:۳۶۶۱۲۱۹۳