تقویم سلامت

گرامیداشت روز جهانی سرطان

 

شعار روز جهانی سرطان سال ۲۰۱۸ WecanIcan #

به گفته انجمن جهانی سرطان : ما میتوانیم.من می توانم، می باشد

 ۴- فوریه روز جهانی سرطان نام گذاری شده ،هدف از ایجاد این است که همگی در راه پیشگیری از این بیماری و یا درمان آن حرکت کنیم تا این بیماری سخت و قدیمی را کنترل یا ریشه کن کنیم. وقتی این روز مهم را در پاریس پایه گذاری می کردند می دانستند که آگاهی و اطلاع رسانی به مردم می تواند تاثیر گذارترین روش در جهت شناساندن جنبه های مختلف این بیماری باشد. 

روز ملی اطلاع رسانی هپاتيت گرامی باد

 

یکم آبان روز ملی اطلاع رسانی هپاتیت نامگذاری شده است.

 

 هپاتيت به معنى التهاب بافت کبد است و در ميان عوام مردم به يرقان و زردی مشهور است. کبد کارخانه شيميايی بدن است و نقش آن در حذف مواد و سموم اضافی حاصل از سوخت و ساز مواد غذايی بسيار حياتی است.

 

کبد بزرگترين اندام داخلی بدن است و نقش مهمی در تنظيم پديده‌های حياتی بر عهده دارد. ورود عوامل بيگانه مختلف از جمله نوعى ويروس مى تواند موجب التهاب كبد شود. از آنجايى كه سيستم دفاعى بدن در مقابل التهاب در هر قسمت از بدن با بسيج گلبول هاى سفيد و ديگر عوامل ايمنى عكس العمل نشان مى دهند و اين عكس العمل دفاعى در كبد كه به منظور حفظ كبد در مقابل عوامل بيگانه صورت مى گيرد در بعضى موارد موجب تخريب نسج كبد و در نهايت نارسايى كبد مى شود.

روز مبارزه بادرد گرامی باد

 

به بهانه روز جهانی درد می پردازیم به کمر درد

 

 کمردرد یکی از شایعترین دلایل مراجعه بیماران به پزشک و مصرف داروهای مسکن است. در آمریکا حدود ۸۰%مردم ( از پیر تا جوان ) حداقل یک بار در عمر خود کمر درد را تجربه کرده اند. در بعضی افراد این کمر دردها مکرر هستند و ممکن است حتی هرروز به سراغ آنها بیایند و در برخی افراد (مثلا جوانترها) ممکن است درد کمر بعد از یک فعالیت سنگین (مانند جابجایی بار) یا کشش کمر (مثلا بعد از خم شدن برای برداشتن یک خودکار) ایجاد شوند.

 

  این دردها گاه ناتوان کننده هستند و بیمار حاضر است هرکاری بکند تا از شر این ناراحتی خلاص شود. در اینجا ما ۱۲روش تسکینو بهبود این دردها را با هم مرور می کنیم :

گرامیداشت یاد وخاطره قربانیان فاجعه حمله وحشیانه ناوگان آمریکائی به هواپیمای مسافر بری ایرانی

 

پرواز شماره ۶۵۵ ایران ایر

 

پرواز مسافربری شماره ۶۵۵شرکت هواپیمایی ایران‌ایرباشناسه « IR655 »  متعلق به  یو .اس‌ .اس وینسنس 

درتاریخ ۱۲ تیر۱۳۷۶برابر با ( ۳ ژوئیه ۱۹۸۸) به مقصد دبی از تهران در حرکت بود پس از توقف بین راهی

در ارتفاع  ۱۲ هزار پاییبر فرازخلیج فارس با شلیک دو موشک هدایت شوندهمتعلق بهناو نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا سرنگون شد و تمامی ۲۹۰سرنشین آن که شامل ۴۶مسافر غیر ایرانی و ۶۶ کودک و ۳۳ زن بودند ، به شهادت رسیدند .

۶ تیرماه،گرامیداشت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر

 

صاحب نظران و اندیشمندان متعهد، حل شدن معضل اعتیاد و پدیده مواد مخدر را به مبارزه ای فراگیر و پیوسته در ابعاد نظامی، انتظامی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی نیازمند می دانند. در این میان، مبارزه ریشه دار فرهنگی، می تواند تضمین کننده بهره دهی فعالیت دیگر بخش ها باشد. با تلاش فرهنگی می توان از گسترش روز افزون اعتیاد و قاچاق مواد مخدر در کشور جلوگیری کرده، از این رهگذر، سلامت فردی و اجتماعی را به کشور بازگرداند.                                                                                                            

گرامیداشت روز جهانی نجوم

 

امروز بيش از ۵۰کشور روز و هفته نجوم را برگزار مي کنند.

 

اتحاديه نجوم تلاش مي کند در برگزاري روز نجوم در سراسر جهان هماهنگي ايجاد کنداين مرکز يکي از روزهاي آخر هفته بين ۱۵مي تا ۱۵اوريل را که ماه در حالت تربيع اول است، به عنوان روز جهاني نجوم و هفته پيش از آن را به عنوان هفته نجوم اعلام مي کند.

 

هنگامي که ماه در  وضعيت تربيع است، هنگام ظهر طلوع مي کند و حدود ۶بعدازظهر به بيشترين ارتفاع (فاصله از افق) مي رسد و نيمه شب غروب مي کند، بنابراين از ظهر به بعد مي توان با دوربينها و تلسکوپهاي آماتوري، پستي بلندي هاي ماه را به مردم نشان داد.

گرامیداشت روز ملی گفتاردرمانی

 

بنام خدا

تقدیم به انان که کام کودکان را به لذت "گفتار" شیرین میکنند...

 ۲ - اردیبهشت روز گفتاردر مانی ایران رو به همه ی گفتار درمانگر های خوبم با تمام وجودم تبریک میگویم

 

 مقدمه:

روحیات یک آدم لکنت دار طوری هست که افراد کمی قادر هستند درکش کنند، شخصیت واقعیشو از میان انبوه ناامیدی ها، شکست ها و افسردگی ها، ببینند، و با کمک هاشون باعث بشن امید تازه ای توی زندگی اون فرد شکل بگیره، خودش رو باور کنه، بر لکنتش غلبه کنه، و راه زندگیشو پیدا کنه.
دوست دارم رابطه بین گفتاردرمان و شخص دارای لکنت رو به راببااینکه هنوز پیش گفتار درمان نرفتم اما از نوشته های اکثر شما دوستان، پی به این قضیه بردم که گفتاردرمان ها ورای کمک هاشون، تبدیل به بهترین دوست های شما شدند

 

بااینکه هنوز پیش گفتار درمان نرفتم اما از نوشته های اکثر شما دوستان، پی به این قضیه بردم که گفتاردرمان ها ورای کمک هاشون، تبدیل به بهترین دوست های شما شدند.

بیاییدروز گفتاردرمانی رو گرامی بداریم و از زحمتاشون تشکر کنیم

“ زندگی سالم با نشاط و امید” هفته سلامت سال ۹۶ با شعار

 

هفته سلامت: ۱۳۹۶

موضوع روزجهانی بهداشت سال۱۳۹۶(۲۰۱۷میلادی)

 افسردگی می باشد.

افسردگی اختلال روانی شایعی است که تمامی جوامع و تمامی گروه های سنی را درگیر می کند. افسردگی با این نشانه ها شناخته می شود " احساس غم پایدار و کاهش تمایل به انجام کارهایی که بصورت معمول از آن لذت می بریم وقتی که با ناتوانی در انجام وظایف روزمره حداقل به مدت دو هفته بطول انجامد"شعار سازمان جهانی بهداشت موضوع "

بررسی تاریخ دندانپزشکی به مناسبت روز دندان پزشک

 

     در سياست‌هاي سازمان جهاني بهداشت در زمينه سلامت و بهداشت دهان و دندان تا سال ۲۰۲۰ميلادي، سلامت دهان و دندان جزء لاينفك و ضروري سلامت افراد جامعه و عاملي تعيين‌كننده در كيفيت زندگي انسان‌ها محسوب مي‌شود. همچنين امروزه مشخص شده است كه حفظ سلامت دهان و دندان، مي تواند بروز بسياري از بيماري ها را كاهش دهد. بنابراين اهميت دادن به بحث سلامت دهان در نهايت منجر به ارتقاء سلامت آحاد جامعه خواهد شد و در اين راستا تقدير از خدمات دندانپزشكان آنان را به ارائه هرچه بهتر وظايف حرفه اي خود ترغيب خواهد كرد .

 روز دندانپزشكي فرصتي براي توجه اذهان عمومي به اين قشر مهم عرصه سلامت جامعه است.

(۲۹ اکتبر)؛ روز جهانی پسوریازیس

 

(۲۹ اکتبر)؛ روز جهانی پسوریازیس

 

میزان شیوع این بیماری تقریبا حدود ۳ درصد است و مردان و زنان با هر نژاد و سنی در معرض ابتلا به آن قرار دارند و غالبا در سنین ۱۵ تا ۳۵ سالگی شیوع بیشتری دارد .

 

بیماری پسوریازیس مسری نیست. میزان شیوع این بیماری تقریبا حدود ۳ درصد است و مردان و زنان با هر نژاد و سنی در معرض ابتلا به آن قرار دارند و غالبا در سنین ۱۵ تا ۳۵ سالگی شیوع بیشتری دارد. علت اصلی ابتلا به پسوریازیس دقیقا مشخص نیست، اما پزشکان معتقدند با سیستم ایمنی بدن و البته ژنتیک ارتباط دارد؛ به این معنی که به نسل های بعد هم منتقل می شود .

صفحه‌ها

اشتراک در تقویم سلامت

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ،درمانی اصفهان

خیابان آیت الله قدوسی (آپادانااول) تلفن:۳۶۶۱۹۶۶۱  فاکس:۳۶۶۱۲۱۹۳