مناسبتها

اول تا هفتم آبان هفته پیشگیری از مسمومیت ها

ارتقاء فرهنگ و دانش عمومي جامعه در خصوص پيشگيري از مسموميت ها و نحوه اجرای آن در محیط منزل و کار، آموزش نحوه انجام اقدامات اوليه و ضروري درماني در هنگام بروزمسمومیت، ارتقاء سطح سلامت و بهداشت عمومي جامعه، كاهش مرگ و مير ناشي از مسموميت ها، کاهش مراجعه به اورژانس ها، ارتقاء دانش جامعه در خصوص داروها، مواد شيميايي و سموم، آموزش در جهت پيشگيري از مسموميت هاي اتفاقي و شغلی، كاهش هزينه هاي مربوط به درمان مسموميت هاي دارويي و شيميايي در جامعه، آموزش نحوه برخورد با موارد مسموميت در منزل، آموزش عمومي نحوه برخورد با حوادث شيميايي.

۲۹- مهرماه؛ روز ملي صادرات گرامی باد

روز ملی صادرات مي‌بايست سمبلي براي ارج نهادن به تلاش‌هاي انجام شده از سوي صادركنندگان براي نفوذ و حضور در بازارهاي جهاني و زمينه‌اي براي گفت‌وگوي رودررو باشد. در غير اين صورت جامعه از تعقل‌گرايي دور مي‌ماند و فقط در عرصه تقديرگرايي باقي خواهد ماند و تغيير و تحول كه لازمه توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشور است، هرگز به وقوع نخواهد پيوست

۲۶- مهر ماه آغاز هفته تربیت بدنی

ورزش سپری محکم و قوی برای سلامت و بهداشت روح و جسم انسان است، به خصوص بانوان و مادرانی که سازندگان نسل آینده هستند. نسلی که تجلی شکوهمندفرهنگ اسلامی و ایرانی را رقم می زنند. چنانکه دین مبین اسلام به ورزش و ورزشکاران به دیده احترام می نگرد، زیرا ورزش می تواند آدمی را در رسیدن به جایگاه والای انسانی یاری رساند

گرامیداشت روز جهانی ریشه کنی فقر

روز جهانی ریشه کنی فقر

این روز در سال ۱۹۹۲ در سازمان ملل متحد ثبت شد. سابقه برگزاری روز جهانی مبارزه با فقر به سال ۱۹۸۷ و گردهمایی حدود ۱۰۰ هزار نفر در میدان حقوق و آزادی بشر در میدان تروکادرو، پاریس، باز می‌گردد که محل امضای اعلامیه جهانی حقوق بشر در سال ۱۹۴۸ بوده است. وریسینسکی ، بنیانگذار جنبش بین المللی ATD Fourth World ، از سنگ یادبود پرده براری کرد. در سال ۱۹۹۲، چهار سال پس از مرگ وریسینسکی، سازمان ملل روز ۱۷ اکتبر رسما روز جهانی مبارزه با فقر را به رسمیت شناخت.

۲۴- لغایت ۳۰ مهر - هفته پيوند اوليا و مربيان گرامی باد

خانواده اصلى‏ترين و اولين پايگاه تربيتى كودك است؛ زيرا پايه و اساس شخصيت كودك در ارتباط با خانواده ومخصوصاً مادر شكل مى‏گيرد و اين پايه و اساس مبناى رفتارهاى آينده كودك در سنين نوجوانى، جوانى و سرانجام‏بزرگسالى است .

كودك تا قبل از ورود به مدرسه در محيطى محدودتر و با توجه ويژه پرورش يافته است و اكنون بايد در محيطى قرارگيرد كه در آن از توجهات خاص بى‏بهره است و لازم است به جنبه‏هاى اجتماعى و رفتارى وى توجه بيشترى مبذول‏شود و زندگى توأم با معيارهاى جديد بر اساس حفظ تعاون و همكارى با ديگران و وجود رابطه‏اى كلاسيك در عين‏حال دوستانه با اولياى مدارس را كه همانا معلمان و مديران باشند، بپذيرند .

(به مناسبت شهادت امام حسن مجتبی (ع)

سلام بر صبر خدایی اش، که ما را الهام بخش صبوری در راه حق است.

سلام بر صلح حماسی اش، که ما را آموزگار عمل به تکلیف و تبعیّت از وظیفه است.

سلام بر بقیع غریبش، که رواق مظلومیّت اهل بیت و شیعه است.

سلام بر آن مسموم شهید، بر آن مظلومیّت مجسّم و تجسّم مظلومیّت.

اینک... ماییم و مائده کرامت آن «کریم اهل بیت»، که پیوسته گسترده است

و خوشه چینان  معنویّت و ایثار را مهمان فضایل خویش ساخته است

۲۴ مهر گرامیداشت روز جهانی غذا

بر اساس پیش‌بینی های فائو از سال ۲۰۱۵ جمعیت جهانی از ۷/۲ میلیارد نفر به ۸/۳ میلیارد نفر در سال ۲۰۳۰ بالغ خواهد شد. این پیش‌بینی به این دلیل است که در حال حاضر سالانه ۷۹ میلیون نفر به جمعیت جهان اضافه می‌شود.

"صفر نفر گرسنه تا سال ۲۰۳۰" شعار روز جهانی خوراک(WFD) که از سوی سازمان فائو که مقرش در رم ایتالیا است اعلام شده است و در مقدمه‌ای چنین مورد اهمیت قرار گرفته است .

 

 

روز جهانی غذا در سال ۲۰۱۸ با شعار «تلاش برای دستیابی به گرسنگی صفر»  برگزار می شود. گزارش‌های فائو حاکی از این است که میزان گرسنگی در سطح جهان پس از یک دوره کاهش بار دیگر رو به افزایش گذاشته است. اکنون بیش از ۸۱۵ میلیون نفر از سوءتغذیه مزمن رنج می‌برند.جنگ، شرایط آب و هوایی وخیم ناشی از تغییرات اقلیمی، رکود اقتصادی و سرعت فزاینده پدیده چاقی و اضافه وزن مسیر پیشرفت در نبرد علیه گرسنگی و سوءتغذیه را با مانع مواجه ساخته‌اند.

گرامیداشت روز جهانی زنان روستائی

 

دومین همایش ملی بزرگداشت روز جهانی زنان روستایی با " شعار توسعه كسب و كار ، زیست بوم سازگار و معیشت پایدار در سازمان تحقیقات،آموزش و ترویج كشاورزی برگزار میشود .

 

روز ۲۳ مهرماه روز جهانی نابینایان " عصای سفید "

آشنائی با روز جهانی نابینا ( عصای سفید)

 

یونسکو در سال ۱۹۵۰، پانزده اکتبر(۲۳ مهر) را به عنوان روز جهانی عصای سفید نامگذاری کرد.سازمان آموزشی، علمی، فرهنگی ملل متحد یونسکو و شورای جهانی نابینایان، در جلسه‌ای مشترک قانون« عصای سفید» را درسال ۱۹۵۰ بررسی کرده و به تصویب رساندند بر این اساس قانون عصای سفید، تصویری جدید از نابینایان را در جامعه ترسیم کرد. در میان وسایل کمک حرکتی نابینایان، می‌توان عصای سفید را به عنوان پرچم استقلال آنها قلمداد کرد  .                                                                                       

۲۳ مهرگرامیداشت روز ملی مبارزه با سل

 را  به کشورهای جهان به   DOTS     در حال حاضر سازمان بهداشت جهانی روشی به نام داتس

ویژه کشورهای در حال توسعه پیشنهاد کرده است .

و ایران به عنوان کشور پیشتاز در منطقه، اکنون بیشتر از ۲۵ سال است در همه مراکز بهداشتی درمانی، با اجرای داتس در کنترل مبتلایان به سل موفق بوده است .                                                                                                                                                          

در این روش، نمونه سه نوبت خلط از فرد مشکوک به سل گرفته می شود و در صورت تایید بیماری ، درمان دارویی و همچنین پی گیری بیمار تا درمان کامل، رایگان و سرپایی و بی نیاز به بستری شدن بیمار، انجام می شود .                                                                           

صفحه‌ها

اشتراک در مناسبتها

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ،درمانی اصفهان

خیابان آیت الله قدوسی (آپادانااول) تلفن:۳۶۶۱۹۶۶۱  فاکس:۳۶۶۱۲۱۹۳