مناسبتها

فرا رسیدن اربعین حسینی بر عاشقان حضرتش تسلیت باد

گراميداشت اربعين سالار شهيدان حضرت حسين بن علي (ع) در ميان شيعيان آن حضرت از اهميت و ارزش ويژه اي برخوردار است  از ديدگاه بسياري از صاحب نظران و مورخان شيعه و اهل سنت، مبناي تاريخي چنين بزرگداشتي، ورود اهل بيت به کربلا در اولين اربعين حسيني (سال ۶۱ هجري) و دفن سرهاي مطهر شهيدان به ويژه سر مقدس امام حسين(ع) در کنار پيکرهاي مطهر آنهاست . 

 جمعي اندک از مورخان و صاحب نظران نيز بر اين عقيده اند که نظريه ياد شده از اعتبار تاريخي لازم برخوردار نيست، بلکه مبناي بزرگداشت اين روز ورود جابر و عطيه به کربلاست .                                 

۲۴ مهرماه مطابق با ۱۶ اکتبرگرامیداشت روز جهانی غذا

دنیای بدون گرسنگی؛ شعار روز جهانی غذا ۲۰۱۹

 

در دنیا چه می گذرد

 

روز جهانی غذا هر ساله در ۲۴ مهرماه مطابق با ۱۶ اکتبر توسط ۱۵۰ کشور جهان به منظور حمایت از مأموریت فائو، افزایش آگاهی و کسب حمایت و درک بیشتر از رویکردهایی که می تواند به رنج گرسنگی در جهان پایان دهد جشن گرفته می شود.

کشور های مختلف در این روز با برپایی نشست ها یی موفقیت ها ی خود را ;در زمینه های متناسب با اهداف فائو در عرصه کشاورزی ، افرایش تولید و یا پیشگیری از سوء تغذیه جشن می گیرند و برنامه هایی را جهت رفع تنگنا های ملی با ارائه راه حل های مناسب و تغییر راهکار های نادرست مطرح می کنند .

غذای ما جهانیان از با شکوه ترین و زیبا ترین مشارکت یعنی از همت خاک، مهر خورشید وطراوت آب تولید می شود.

۲۴- لغایت ۳۰ مهر - هفته پيوند اوليا و مربيان گرامی باد

روزهاى ۲۴ تا ۳۰ مهرماه هر سال به نام هفته پيوند ميان اوليا و مربيان نامگذارى شده است.

 

خانواده اصلى‏ ترين و اولين پايگاه تربيتى كودك است؛ زيرا پايه و اساس شخصيت كودك در ارتباط با خانواده ومخصوصاً مادر شكل مى‏گيرد و اين پايه و اساس مبناى رفتارهاى آينده كودك در سنين نوجوانى، جوانى و سرانجام‏ بزرگسالى است .

 

 از اين رو هنگامى كه كودك پا به محيط مدرسه مى‏گذارد الگوهاى ويژه از نظر شخصيتى و رفتارى باخود به همراه مى‏آورد كه برخى از آنها از جنبه ‏هايى شايسته و مثبت برخوردارند و برخى چندان مطلوب نيستند .

۲۴ مهر روز جهانی بیهوشی گرامی باد (ویرایش)

 

در سال ۱۸۴۶دکتر مورتون برای اولین بار برای عمل جراحی فک از گاز اتر در بیمارستان ماساچوست استفاده کرد و این روز ، به نام روز اتر نامگذاری شد .
این انقلاب در علم پزشکی آنقدر مهم بود که بیشتر پیشرفت این علم را مدیون خود کرده است امروزه با پیشرفت علم از گاز ها و داروهای بسیار مناسبی استفاده میشود .

۲۳- مهر روز نابینا ( عصای سفید ) گرامی باد

 

روز جهانی عصای سفید را

بـه همه ی روشندلان سبز چشم تبریک می‌گوئیم

امیدوارم همیشه سبز باشید و سبز زندگی کنید

کور آن نیست کـه چشمش نابینا باشد

کور آن اسـت کـه دیده بصیرتش کور باشد

  روز عصای سفید را گرامی میداریم

و بـه نابینایان ایران عزیزمان تبریک عرض مینمائیم

آیا می‌دانید رودکی، پدر شعر پارسی

کـه درسن ۸ سالگی حافظ کل قرآن کریم بود

نابینا بوده اسـت؟ روز نابینایان خجسته باد

۲۰- مهر ماه روز ملی کاهش اثرات بلایای طبیعی

بلایای طبیعی، به مجموعه‌ای از حوادث زیانبار گفته می‌شود، که منشاء انسانی ندارند. این حوادث معمولاً غیرقابل پیش‌بینی بوده و یا حداقل از مدتهای طولانی قبل نمی‌توان وقوع آنها را پیش‌بینی نمود.
 
انواع بلایای طبیعی بلایای طبیعی دارای انواع گوناگونی است. زلزله، سیل، طوفان، گردباد، سونامی، تگرگ، بهمن، رعد و برق، تغییرات شدید درجه حرارت، خشکسالی و آتشفشان نمونه‌هایی از بلایای طبیعی هستند.

 
 

۲۰- مهر ماه بزرگداشت خواجه حافظ شیرازی بر شیفتگان وی گرامی باد

در زبان اغلب مردم ایران، رفتن به حافظیّه معادل با زیارت آرامگاه حافظ گردیده‌است. اصطلاح زیارت که بیشتر برای اماکن مقدّسی نظیر کعبه و بارگاه امامان به‌کار می‌رود ،به‌خوبی نشان‌گراین آست که حافظ چه چهرهٔ مقدّسی نزد ایرانیان دارد.
 
برخی از معتقدان به آیین‌های مذهبی و اسلامی، رفتن به آرامگاه او را با آداب و رسوم مذهبی همراه می‌کنند. از جمله با وضو به آنجا می‌روند و در کنار آرامگاه حافظ به نشان احترام، کفش خود را از پای بیرون می‌آورند. سایر دلباختگان حافظ نیز به این مکان به‌عنوان سمبلی از عشق راستین و نمادی از رندی عارفانه با دیدهٔ احترام می‌نگرند .

 

بیستم مهر، به نام "روز اسکان معلولان و سالمندان است

 
امروز بیستم مهر، به نام "روز اسکان معلولان و سالمندان" نامگذاری شده است بنا بر این سالمندان و معلولان حق دارند از زندگی سالم، در رفاه و بانشاطی برخوردارباشند و صرفا وجود یک سری ضعف‌های جسمانی نباید باعث شود که آن‌ها لذت زندگی را تجربه نکنند.

 
و سازمان جهانی بهداشت نیز شعار امسال خود به مناسبت روز جهانی سالمند را "پیش به سوی جامعه ای مناسب برای تمام سنین" انتخاب نموده است، به همین مناسبت

 

گرامیداشت هفته جهانی بهداشت روان

با تلاش وزارت بهداشت قرار است از این پس بصورت رسمی، هفته بهداشت روان از ۱۸ الي ۲۴ مهرماه در همه دستگاه ها و سازمان ها برگزار گردد .

انگ زدايي از بيماري هاي رواني و برنامه هاي پيشگيري از بيماري هاي روان تني و رفتارهاي پرخطر نوجوانان، معرفي خدمات روانشناختي و روانپزشكي به آحاد جامعه از اهداف هفته بهداشت روان است .

روز جهانی تخم مرغ گرامی باد

تخم مرغ با تامین تمامی اسیدهای آمینه ضروری بدن باارزشترین و بالاترین کیفیت پروتئین را در مقایسه با گوشت، لبنیات و حبوبات دارد و کلسترول خون را نیز افزایش نمی دهد.

 بنابراین به تمامی رده های سنی حتی زنان باردار و شیرده، ورزشکاران، اطفال و نوجوانان نیز توصیه شده است

گرچه عمده چربی تخم مرغ که در زرده آن موجود است از نوع غیر اشباع بوده و کلسترول تخم مرغ نقشی تاثیرگذار در افزایش کلسترول خون ندارد، اما متاسفانه توصیه به کم خوردن تخم مرغ توسط برخی از پزشکان و کارشناسان تغذیه، بی بهره بودن جامعه جوان و در حال رشد و حتی سنین بالاتر را به دنبال دارد.

صفحه‌ها

اشتراک در مناسبتها

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ،درمانی اصفهان

خیابان آیت الله قدوسی (آپادانااول) تلفن:۳۶۶۱۹۶۶۱  فاکس:۳۶۶۱۲۱۹۳