مناسبتها

گرامیداشت روز جهانی چپ‌دست‌ها

 

گرامیداشت روز جهانی چپ‌ دست‌ها

 

 ( به انگلیسی: International Lefthanders Day )

 

                                 ( نام این روز در ۱۳ مرد ۱۳۵۵خورشیدی پیشنهاد شد و به تصویب رسید )                           

                               

دلیل نامگذاری این روز، انتقاد از این است که تمامی ابزارها و امکانات برای راست دست ها طراحی شده اند(مانند صندلی های یک دسته، صندلی راننده در خودروها، قانون های راهنمایی رانندگی، میزهای پر کردن فرم در بانک ها و اداره ها و...) و چپ دست ها را مجبور به کاربرد از دست راست می کنند.

همچنین یکی از هدف های این روز پیکار با باورهای خرافاتی درباره چپ دست هاستبرای انجام کارهای گوناگون چپ‌دستی و به‌ویژه نوشتن ۷۰تا ۹۰درصد جمعیت، راست‌دست به معنای گرایش طبیعی افراد در به‌کارگیری از دست چپ می باشد .

۱۷ مرداد ماه گرامیداشت روز خبر نگار

 

روز خبرنگار روز گرامیداشت و ارج نهادن به آگاهی و دانایی است .

 

با پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی کشور ،۱۷مرداد ماه که مصادف با سالروز شهادت مظلومانه شهید محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران بدست کوردلال طالبان در مزارشریف افغانستان است ، به عنوان “روز خبرنگار”نام گذاری شده است .

 

خبرنگاران این مجاهدان عرصه بیداری ،رسالت بزرگ آگاهی بخشی را در جامعه بر عهده دارند.انان واسطه ای قابل اعتماد بین مردم و مسئولین بشمار می آیند.از یک طرف با تیزبینی مسائل و مشکلات مردم را انعکاس می دهند و از طرفی دیگر پاسخ های مسئولین را به مردم می رسانند .تنویرافکار عمومی ، آرامش وامید به آینده در جامعه نتیجه زحمات خبرنگارانی است که بدون ادعا دراین حوزه فعال می باشند.

گرامیداشت سالروز تأسیس جهاد دانشگاهی

از سال ۱۳۶۹ش، جهاد دانشگاهی به‌عنوان پلی میان دانشگاه و بخش صنعتی و خدماتی کشور معرفی

                                                                             و محل استقرار آن، بیرون از دانشگاه تعیین شد .                                                                                                                                                        

حضرت امام خمینی رحمهم الله دراین باره می فرماید: «مهم ترین عامل در کسب خودکفایی و بازسازی، توسعه مراکز علمی و تحقیقاتی، و تمرکز و هدایت امکانات و تشویق کامل و همه جانبه مخترعین و مکتشفین و نیروهای متعهد و متخصص است که شهامت مبارزه با جهل را دارند و از لاک نگرش انحصاری علم به شرق و  غرب درآمده و نشان داده اند که می توانند کشور را روی پای خود نگه دارند .

۱۳مرداد الی ۱۹ مرداد ماه آغاز هفته اطلاع رسانی و پیشگیری از سوانح و حوادث

 

بهتر است آغاز هفته اطلاع رسانی و پیشگیری از سوانح و حوادث را در مورد کود کان عزیز کشور مان بحث کنیم . آغاز هفته اطلاع رسانی و پیشگیری از سوانح و حوادث .

 همه دوست دارند که زندگی و رشد کودکشان با ایمنی و آرامش همراه باشد، ولی حوادث همیشه در کمین هستند. این حوادث تقریباً همیشه براثر کوتاهی و یا بی‌مبالاتی‌ ما بزرگترها اتفاق می‌افتد ولی پیامدهای آن یعنی درد و رنج و معلولیت گریبانگیر کودکان بی‌گناه می‌شود. حوادث کوچک و ساده جزئی از دنیای کودکان است که نه تنها مهم بلکه آموزنده نیز به شمار می‌آیند. اما آنچه باید از آن پیشگیری شود، حوادث شدیدی هستند که باعث به وجود آمدن صدمات جدی و حتی مرگ دلخراش کودکان می‌شود.

میلاد هشتمین اختر تابناک امامت خجسته باد

 

 میلاد با سعادت حضرت امام رضا ( ع ) بر عاشقان حضرتش تبریک و تهنیت باد

 

یا رضا جان کن مدد بر خوانِ تو مهمان منم

در شبِ میلادِ تو دلْ‌تشنه‌ی درمان منم

دست من از عیدی لطف و شفاعت خالی است

پادشاهی من گدایم، دست بر دامان منم

در بیابان خطا گم کرده‌ام راهِ نجات

ضامن آهویی و آهوی سرگردان منم

هفته جهانی تغذیه با شیر مادر

 

" حمایت همه جانبه از مادران برای تداوم شیردهی؛ با هوش و قوی با شیرمادر"

 

هفته جهانی شیر مادر ۲۵ سال است که توسط سازمان جهانی بهداشت، یونیسف و سایر سازمانها برگزار می شود. تغذیه با شیر مادر در شش ماه اول تغذیه مورد نیاز برای تغذیه نوزادان متولد شده است. شیر مادر نوزاد را از بیماری محافظت می کند .

 

سازمان بهداشت جهانی  توصیه می کند که هر نوزادی تنها باید با شیر مادر تغذیه شود و هیچ غذایی دیگر نباید برای شش  ماه اول داده شود. بعدها مادر می تواند به شیر دادن ادامه دهد تا کودک دو ساله شود ..

(چله تموز) طولانی ترین روز سال

 

چله تموز

جشن چله تموزتموز در تقویم کهن ایرانی گرم ترین ماه سال است. «چله بزرگ» یکی از جشن‌های ایرانی بوده که امروزه فراموش شده‌است اما در جنوب خراسان طولانی ترین روز سال را هنوز هم گرامی می‌دارند اما نه با آن اهمیتی که برای شب چله زمستان یا یلدا قائل هستند. چهل یا چله تموز حدودا از اول تیر ماه شروع می‌شده و تا دهم مرداد ماه ادامه می‌یافته. معمولا شروع این چهل روز با طولانی ترین روز سال آغاز می‌شود

روز جهانی اهدای خون مبارک

 

نهم مرداد روز انتقال خون، سالگرد تاسیس سازمان انتقال خون ایران مبارک

 

 در مرداد سال ۱۳۵۳شمسی سازمان انتقال خون ایران با هدف سامان بخشیدن به وضع آشفته خون رسانی و به منظور ترویج فرهنگ اهدا، تهیه و تأمین خون و فرآورده های سالم و مطمئن و رایگان برای رفع نیاز بیماران نیازمند، به خصوص مبتلایان به تالاسمی، هموفیلی و لوسمی به وجود آمد.

از آن تاریخ به بعد، سالروز تأسیس این سازمان در نهم مرداد ماه، به عنوان روز اهدای خون نام گذاری شده است. بنیانگذار سازمان انتقال خون ایران دکتر فریدون علا بود.                                                             

امروز هشتم تیر روز جهانی بیماری “pku""

 

 بیماری PKU چیست ؟

 

حدود هزار بيمار متابوليک ارثي تشخيص داده شده و بيماري  pku از جمله شايعترين اين بيمارها است که در ايران به علت ازدواج هاي فاميلي شيوع بالايي دارد. مبتلايان به آن به علت يک نقص آنزيمي از خوردن بيشتر مواد غذايي مانند شير و لبنيات ، گوشت و تخم مرغ، نان و برنج، انواع حبوبات و خشکبار ناتوان هستند و تحت رژيم و محدوديتهاي شديد غذايي قرار دارند.
 

چگونه انتقال می یابد؟ اين بيماري بر اثر انتقال يک ژن معيوب از والدين به فرزند بروز مي کند. در اين بيماري ، يک ژن ناقص است به طوري که نمي تواند عملکرد خود را به درستي انجام دهد و آنزيمهايي که در فعل و انفعالات شيميايي بدن نقش دارند، يا وجود ندارند يا مقدارشان کم است

روز ملی کارآفرینی مبارک باد

 

۶ - مرداد، سالروز تولد شیخ بهائی، روز ملی کارآفرینی و آموزش های فنی- حرفه ای، مبارک باد

 

سرپرست راهبردی معاونت آموزش سازمان فنی و حرفه‌ای کشور با اعلام این مطلب گفت: با توجه به نام‌گذاری ششم مرداد به‌عنوان روز ملی « کارآفرینی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای »، در تقویم رسمی کشور و اختصاص یک هفته به آن، برنامه‌های متنوعی در سراسر کشور برگزار می‌شود .

صفحه‌ها

اشتراک در مناسبتها

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ،درمانی اصفهان

خیابان آیت الله قدوسی (آپادانااول) تلفن:۳۶۶۱۹۶۶۱  فاکس:۳۶۶۱۲۱۹۳