مناسبتها

اول بهمن ماه زاد روز تولد شاعر پر آوزه ایران

شاهنامه پرآوازه‌ترین سروده فردوسی و یکی از بزرگ‌ترین نوشته‌های ادبیات کهن پارسی است. شاهنامه، منظومه مفصلی است که حدودا از ۶۰ هزار بیت تشکیل شده و دارای ۳ دوره اساطیری ، پهلوانی ، تاریخی است . شاهنامه روایت نبرد خوبی و بدی است و پهلوانان ، جنگجویان این نبرد دائمی در هستی‌اند . پهلوانانی همچون فریدون، سیاوش، کیخسرو، رستم، گودرز و طوس از این دسته هستند.

سال نویآآغاز سال ۲۰۲۱ میلادی بر هم میهنان مسیحی مبارک باد

 

ما برای شما یک سال نو بسیار مبارک آرزو می کنیم

می دانیم که این سال گذشته پر از چالش بوده است 

 

آغاز سال ۲۰۲۱ میلادی بر هم میهنان مسیحی مبارک باد

 

و دعا می کنیم که سال آینده زمان های بهتری را برای خانواده شما به همراه داشته باشد.

ارسال تمام عشق و آرزوهای خوب ما برای روزهای بهتر در آینده.

سال ۲۰۲۱ مبارک

میلاد حضرت مسیح علیه السلام گرامی باد

داستان حضرت مسیح (علیه السلام)

نام مادر مسیح، مریم دختر عمران بود. مادر مریم، وقتی او را حامله شد، نذر کرد فرزند در شکم خود را، بعد از به دنیا آمدن خادم مسجد (محرر) کند، و او در حالی این نذر را می‏کرد که می‏پنداشت فرزندش پسر خواهد بود. ولی وقتی که او به دنیا آمد و فهمید که او دختر است، اندوهناک شد و حسرت خورد. نامش را "مریم" یعنی خادمه نهاد. پدر مریم قبل از ولادت او از دنیا رفته بود، به ناچار خود او دخترش را در آغوش گرفته به مسجد آورد و او را به کاهنان مسجد که یکی از آنان زکریا بود تحویل داد. کاهنان در باره کفالت مریم با هم مشاجره کردند و در آخر به این رضایت دادند که در این باره قرعه بیندازند و چون قرعه انداختند زکریا برنده شد و او عهده‏ دار سرپرستی مریم گشت تا وقتی که مریم به حد بلوغ رسید، در آن اوان، زکریا حجابی بین مریم و کاهنان برقرار نمود و مریم در داخل آن حجاب مشغول عبادت بود

 

روز ملی ایمنی در برابر زلزله

زلزله فاجعه بار بم در پنجم دیماه ۱۳۸۲که به کشته و مجروح شدن بیش از ۷۰هزارنفر از هموطنانمان منجر شد و تبعات ناگوار آن همچنان هزاران هزار نفر از بازماندگان فاجعه را آزار می دهد، قطعا یکی از تلخ ترین سوانح تاریخ معاصر ما و روزی فراموش ناشدنی در خاطره مشترک ایرانیان است .

 

 

 پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با توجه به ضرورت آگاه سازی و ارتقای فرهنگ عمومی در برابر زلزله با پیشنهاد نامگذاری این روز به عنوان « روز ملی ایمنی در برابر زلزله » فرصتی را فراهم کرد تا هر ساله با برگزاری برنامه ها و فعالیت های آموزشی و ترویجی متنوع در این روز، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره چند ده هزار قربانی این فاجعه تلخ، زمینه ارتقای آگاهی عمومی و شاخص های ایمنی در برابر زمین لرزه در کشور فراهم شود .

سوم دیماه روز ملی ثبت احوال گرامی باد (ویرایش)

با عنایت به نامگذاری سوم دی ماه مقارن با صدوراولین شاسنامه ایرانی بعنوان روز ثبت احوال و اعلام اول تا هفتم دی ماه بعنوان هفته ثبت احوال از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور، بدینوسیله ضمن گرامیداشت این ایام و ارج نهادن به تلاشهای ارزشمند ثبت‌ یاران و همکاران خدوم ثبت احوال در سراسر کشور، روز و هفته ثبت احوال را صمیمانه تبریک و تهنیت عرض نموده و ازدرگاه ایزد منان توفیقات روز افزون در ظل توجهات حضرت ولی عصر (عج)جهت ارائه خدمت صادقانه به هموطنان عزیز و شریف را آرزومندیم .                       

 

شب یلدا برشما گرامی باد

 

  آذ ۳۰ - آذر شب يلدا يا شب چله
 

ايرانيان قديم شادي و نشاط را از موهبت هاي خدايي و غم و اندوه و تيره دلي را از پديده هاي اهريمني مي پنداشتند. مراسم نوروز، جشن مهرگان، جشن سده، چهارشنبه سوري و شب يلدا و سنت هاي  ديگر در واقع بيانگر اين حقيقت است كه ايرانيان پس از رهايي از بيدادگري و ستم به شكرانه بازيافتن آزادي، جشن برپا مي ساختند و پيروزي نيكي بر بدي و روشنايي بر تاريكي و داد بر ستم را گرامي مي داشتند.شب يلدا نيز يكي از اين موارد است. در دوران كهن، شب مظهر تاريكي و تباهي و وحشت بوده و اغلب سعي مي كردند كه شب هنگام با افروختن آتش و افزودن نور، خانه روشن باشد.

ولادت حضرت زینب (ص) بر عاشقانه حضرتش مبارک

ولادت حضرت زینب کبری سلام الله علیها

 

ای عقل و خرد ماتِ مقامت زینب
وی همچو علی نُطق کلامت زینب
در قدر شرافتت همین بس که خدا
زد سکۀ زِینِ اَب به نامت زینب
***
بر چهره تابندۀ زینب صلوات
بر منطق کوبنده زینب صلوات
در گریه به رخسار حسینش خندید
بر گریه وبر خنده زینب صلوات

۳۰ - آذر گرامیداشت روز پرستار

پرستاري شغل نيست، بلكه عشق است

 

ضمن سپاس و تشکر فراوان از تعهد و اخلاص اين زحمت كشان عرصه سلامت، بار ديگر خجسته میلاد حضرت زینب کبری سلام الله علیها را تهنيت گفته و روز پرستار را به تمامي دلدادگان عرصه سلامت به ویژه خانواده بزرگ، عزیز، دلسوز و پرتلاش پرستاری و همکاران

عزیزحوزه درمانت در مان تبریک و تهنیت عرض می نمائیم.

 

۲۵- آذر گرامیداشت روزآشنایی با پژوهش

۲۵آذر در تقویم جمهوری اسلامی به عنوان روز پژوهش نامگذاری شده است. هفته پژوهش از  ۲۵ آذر ماه با « شعار پژوهش و فناوری در خدمت جهش تولید »  آغاز می‌شود و تا ۲۹  آذر ادامه دارد.

 

موفقیت روزافزون علم در شناخت جهان هدفدار و قانونمند که با تکیه بر ابتکارات خلاقیت‌های به ودیعه نهاده شده از سوی خدای متعال در وجود بشر و بهره برداری از قدرت شگرف اندیشه آدمی صورت گرفته، فضای زندگی جدیدی را برای انسان‌ها به ارمغان آورده است

۱۹-آذر ماه تشکیل شورای عالی فرهنگی به فرمان امام خمینی(ره)

فرمان امام (ره) مبنی بر تشکيل شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال (۱۳۶۴)
 

بسم الله الرحمن الرحیم
 
اکنون که با تاییدات خداوند متعال و عنایت و دعای حضرت بقیةالله روحی لمقدمه الفداء دانشگاه ها و مدارس عالی کشور کار خود را در سطح وسیعی شروع کرده اند و حرکت سازندگی با تمام ابعادش در کشور اسلامی رو به گسترش است و مغزهای متعهد و متخصص به فعالیت های پرارج خود ادامه می دهند.

صفحه‌ها

اشتراک در مناسبتها

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ،درمانی اصفهان

خیابان آیت الله قدوسی (آپادانااول) تلفن:۳۶۶۱۹۶۶۱  فاکس:۳۶۶۱۲۱۹۳