مناسبتها

فرارسیدن عید سعید فطربرتمامی مسلمین جهان مبارک باد

 

 

عید رمضان آمد و ماه رمضان رفت   

                 صد شكر كه این آمد و صد حیف كه آن رفت                        

طبیعت با بهار طراوت می یابد و معنویت با بهار رمضان اوج می گیرد. بهار طبیعت با نوروز آغاز می شود

و بهار معنویت با ماه رمضان. سردی طبیعت با شكوفه های بهاری و سرود بلبلان رخت بر می بندد و

یخهای عصیان و نافرمانی، با زمزمه های نیمه شب رمضان و ترنم دعای رمضانیان آب می شود.

اول تیرماه گرامیداشت روز جهانی اهداء عضو

۱-تیر ماه " روز جهانی اهدای عضو " گرامی باد

به یاد آن عزیزانی که ( تقدیرشان رفتن بود و تصمیمشان ماندن ، پس چه زیبا ماندن ، را در رفتن تصویر کردند...)

 

اهدای عضو از نظر شرعی و قانونی:حضرت امام خمینی(ره) در سال  ۱۳۶۸در پاسخ به استفتاء مجوز پیوند اعضا از فردی که دچار مرگ مغزی شده است و حیات وی غیرقابل برگشت است ، فرموده اند:" بسمه تعالی ، بر فرض مذکور چنانچه حیات انسان دیگری متوقف بر این باشد با اجازه صاحب قلب یا کبد

گرامیداشت روز جهانی قدس

 

ابتکار بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در تعیین روز جهانی قدس به عنوان روز حمایت از مردم مظلوم فلسطین در امتداد رسالت الهی و انسانی است. ملت بزرگ ایران نیز همراه با دیگر مردم آزاداندیش و آزادی‌خواه دنیا با اعلام همبستگی با مردم مظلوم فلسطین، خواهان برقراری خواست و اراده ملت فلسطین بر سرنوشت خویش است .

گرامیداشت روز اصناف

 

یکی از بزرگترين نهادهاى مدنى در هر كشورى اصناف هستند، اين نهادها توسطخود مردم اداره مى شوند و در وضعيت بازار و قيمت گذارى  كالاها نقش بسيارموثرى دارند.

از اين رو اول تيرماه روز اصناف نامگذارى شده و هرساله در اينروز مجامع امور صنفى سراسر كشور، مسوولان اتحاديه ها و مديران وزارتبازرگانى و شهردار تهران و ... گرد هم مى آيند تا در خصوص مشكلات اصناف به تبادل نظر بپردازند .

اول تیر ماه گرامیداشت روز تبلیغات اسلامی

 

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، نهاد شورای عالی تبلیغات اسلامی در اول تیرماه ۱۳۶۰ به صورت نهادی منسجم، مستقل و وابسته به ولایت فقیه با اراده امام (ره) و به منظور پرداختن به امر تبلیغات به وجود آمد. این نهاد انقلابی در سیر تکاملی خود، در ۱۴/۱/۱۳۶۸ با دست خط مبارک امام خمینی (ره) به سازمان تبلیغات اسلامی تغییر نام یافت و مقصدی مشخص و هویت پیدا می کند. تبلیغات در بینش و فرهنگ اسلامی از جایگاه رفیع و ویژه ای برخوردار است .

یکشنبه ۳۱ خرداد ماه همزمان با سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران و روز بسیج اساتید،

دنیا میدان بزرگ آزمایش است که هدف آن جز عشق چیزی نیست. در این دنیا همه چیز در اختیار بشر گذاشته شده، وسایل و ابزار کار فراوان است، عالیترین نمونه های صنعت، زیباترین مظاهرخلقت، از سنگریزه ها تا ستارگان، از سنگدلان جنایتکار تا دلهای شکسته یتیمان، از نمونه های ظلم و جنایت تا فرشتگان حق و عدالت، همه چیز و همه چیز در این دنیای رنگارنگ خلق شده است. انسان را به این بازیچه های خلقت مشغول کرده اند. هر کسی به شأن خود به چیزی می پردازد، ولی کسانی یافت می شوند که سوزی در دل و شوری در سر دارند که به این بازیچه راضی نمی شوند. 

اعمال شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان

 

آنکس که بداند و نداند که بداند                   بیدارش نمائید که او خفته نماند

 

 و اما احادیث چه می گویند؟

 

۱- ندای روح بخش آسمانی (یا صیحه جبرئیل) که یکی از پنج علامت حتمی ظهور است،در شب جمعه ۲۳ماه رمضان اتفاق می افتد.(یعنی اینکه روز ۲۳رمضان مصادف با جمعه است)

 

امام باقر علیه السلام می فرمایند؛ندای آسمانی در ماه مبارک رمضان و در شب جمعه بیست و سوم ماه خواهد بود از اینرو در آن تردید نکنید،آنرا بشنوید و اطاعت نمائید.  

اعمال مشترک شبهای قدر

 
 صبح ، در فکر شکوفا نشدن    
 شب ، شبی در تب فردا نشدن    
 

آفتاب، خوب می داند که فردایش زخمی ترین فرداها خواهد شد. خوب می داند که فردا، فردای اندوه است و فردای تلخکامی. خوب می داند که آغازش را به خون نوشته اند. ستاره ها، یکی یکی خاموش می شوند. امشب حتی ماه، سر تابیدن ندارد و کوچه ها دلتنگ تر از پیش اند. بوی غربت، گریبان شب را گرفته است. نخلستان ها از اندوه فردا زانو زده اند. امشب هیچ آوازی را نفس خواندن نیست. «چه شب بدی ست  امشب که ستاره سو ندارد

گرامیداشت روز جهانی اقیانوسها

 

برگزاری مراسم در این روز با هدف تأُکید بر این موضوع است که جمهوری اسلامی ایران با داشتن بیش از پنج هزار کیلومتر خط ساحلی و همسایگی سه دریای مهم جهان و مجاورت با اقیانوس بزرگ هند یک کشور دریایی است و همه ما باید با اهمیت آنها و نیز اثرات فعالیتهای انسانی بر دریاها و اقیانوس‌ها آشنا باشیم .

کمیته ملی بزرگداشت روز جهانی « دریا و اقیانوس » با همکاری تمام سازمان‌ها و ارگان‌های دریایی در جهت ارتقای فرهنگ دریایی اقیانوسی مردم ایران تشکیل می شود 

۲۰- خرداد ماه روز جهانی صنایع دستی گرامی باد ( و یرایش )

صنایع دستی،پس از جنگ جهانی دوم، با محتوای هنری و فرهنگی، مورد توجه کشورهای پیشرفته قرار گرفت. در دهم ژوئن/ بيستم خرداد سال ۱۹۶۴م. ، نخستین همايش‌ جهانی با شرکت مسئولان اجرائی، استادان دانشگاه، هنرمندان و صنعتگران بیش از ۴۰کشور جهان، در نیویورک برگزارشد. در قطعنامه‌ی پایانی آن همايش، تأسیس« شورای جهانی صنایع دستی »، به عنوان نهاد وابسته به یونسکو تصویب‌شد. سالروز تأسيس اين همايش، به عنوان  روز جهاني صنايع دستي »نامگذاري شد هدف از ساخت صنایع دستی ،مقوله ای است که آن را از هنر کاردستی متمایز می کند ، آنها لوازم و کالا هایی هستند که باید مورد استفاده قرار گرفته و کهنه ، پوسیده و ازکارافتاده شوند. مورد استفاده ازآنها بیش از یک تزئین ساده ‌است. 

صفحه‌ها

اشتراک در مناسبتها

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ،درمانی اصفهان

خیابان آیت الله قدوسی (آپادانااول) تلفن:۳۶۶۱۹۶۶۱  فاکس:۳۶۶۱۲۱۹۳