مناسبتها

پیشاپیش قیام خونین ۱۵ خرداد روز پاسداشت خون شهدای پانزده خرداد گرامی باد

درپانزدهم خرداد ۱۳۴۲، مردم تهران هم چون ساير شهرها، در اعتراض به دستگيری امام خمينی (ره ) به خيابان ها ريختند و قيام خونين خويش را آغاز کردند. سيل خروشان کشاورزان غيور و کفن پوش ورامين، دهقانان کن و نيز مردم جماران به سوی تهران سرازير شد. انبوه جمعيت بازاری، بار فروش، دانشگاهی و اقشار مختلف مردم، با فريادهای رعد آسای "يا مرگ يا خمينی" و "مرگ برشاه" تهران را به لرزه درآورد. شاه که در برابر قيام قهر آلود ملٌت، تاج و تخت خود را درحال زوال می ديد، با رگبار مسلسل به جنگ ملٌت مظلوم رفت و تهران را در پانزدهم خرداد ۱۳۴۲، به کشتارگاه مخوف و حمام خون تبديل ساخت .

 

رحلت حضرت امام خمینی (ره) بر عموم مردم ایران تسلیت باد

آری او، مرد تنهای صحنه های آتش و خون، پاک مردی از بیشه عدالت و ایمان، و آزاد مردی بی مانند در جهان معاصر بود که آزاد مردان عالم از شمیم نفس های گرمش، به زندگی سلام گفتند .

  آری خرداد ماه روز وداع ملتی با مقتدای خویش و روز درک عمیق احساس تنهایی و یتیمی دلهای روشن و بیدار جهان اسلام بود .آن روز ، روز عزای بزرگ عالم اسلام روزی که پیر و جوان در مصیبت جانکاه غروب خورشیدی که به واسطه طلوعش در جای جای جهان هستی هزاران چشمه نور جوشید ، صاحب عزا شدند و گریستند .

گرامیداشت روز جهانی ام اس

روز جهانی ام اس، روز عهد بستن با یکدیگر برای کمک به مبتلایان این بیماری است که در گوشه گوشه این خاک در حال دست و پنجه نرم کردن با این بیماری هستند. روز جهانی ام اس روز فریاد این شعار است که: من می‌آیم، ما می‌آییم، تا دست در دست هم تلاش کنیم چالش‌های فردی و اجتماعی را به حداقل برسانیم و عهد ببندیم هر آنچه در توان داریم برای مبارزه با بیماری ام اس به کار می گیریم. همه ما از توانایی‌های علمی، کلامی، اقتصادی و اجتماعی خود در جهت کاهش آلام بیماران بهره گیریم تا دنیای بدون ام اس دست‌یافتنی شود

پیشاپیش عید سعید فطر بر مسلمین جهان مبارک باد

فرارسیدن عید سعید فطربرتمامی مسلمانان جهان ازجمله همکاران حوزه

معاونت درمان وهمه همکاران دانشگاهی مبارک باد

کم کم غروب ماه خدا دیده می شود

صد حیف ازین بساط که برچیده می شود

در این بهار رحمت و غفران و مغفرت

خوشبخت آنکسی ست که بخشیده می شود

 

خداحافظ ای ماه غفران و رحمت خداحافظ ای ماه عشق و عبادت
 
خداحافظ ای ماه نزدیکی بر آرزوهاخداحافظ ای ماه مهمانی حق تعالی
 
خداحافظ ای دوریت سخت و جانکاه خداحافظ ای بهترین ماه ( الله)

گرامیداشت سوم خرداد ماه ،سالروز فتح خرمشهر

كجاييد اي شهيدان خدايي بلاجويان دشت كربلايي

 

 قصه اي با غصه و درد براتون مي گم ، قصه اي كه قلب اماممون و مردم جمهوري اسلامي ايران رو به درد آورده بود.

يه روزي همه كفر (كل دنيا) به كمك جنايتكاري به نام صدام اومده بودند اونهم با تمام تجهيزات ، كه به مردم خودش هم رحم نمي كرد و خرمشهر ما رو ميخاستند اشغال كنند . همه مردم از جمله زن و مرد و بچه با نبود امكانات ولي با سلاح ايمان در برابر دژخيمان صداميان با شجاعت تمام جانانه ايستادند.

 اين دفاع كه ۳۴روز ادامه داشت در همان روز نخست جنگ ۶۰نفر از زنان و كودكان به شهادت رسيدند .

۳۰- اردیبهشت روز ایرانگردی وایران شناسی گرامی باد

 
در ايران صنعت گردشگري تاكنون جايگاه خود را با وجود برخورداري از انواع جاذبه هاي طبيعي ، فرهنگي ، تاريخي و داشتن موقعيت مناسب و مساعد جغرافيايي پيدا نكرده و ميزان درآمد ارزي كشور از اين بابت ناچيز مي‌باشد . هر چند كشور ما براساس ضوابط يونسكو جزء ۱۰ كشور برجسته باستاني ، تاريخي و فرهنگي جهان به شمار مي‌رود

۲۹- اردیبهشت روز ملی جمعیت

مبحث جمعیت ، جزو اساسی ترین مباحث مدیریت هر کشور و نظام برنامه ریزی قلمداد می شود . به همین خاطر ، حفظ تعادل و پویایی ساختار آن ، همواره مورد توجه حکومت ها و دولت ها در اعصار گوناگون بوده و هست . دولت ها با توجه به روند توسعه ای خود سیاست های جمعیتی مختلفی در برابر رشد و یا کاهش جمعیت در پیش میگیرند . از جمله این سیاستها میتوان به سیاست جمعیت مستقیم همچون تشویق ولادت و سیاست غیر مستقیم همچون مهاجر پذیری ، سیاست ضمنی مانند تنظیم خانواده ، مداخله ای همچون تغییر سن ازدواج یا سیاست تک فرزندی و سیاست داخلی و جهانی اشاره کرد .                                                    

۲۸ - اردیبهشت روزجهانی موزه و میراث فرهنگی گرامی باد

شعارسال ۲۰۲۰ ؛ موزه‌ها براي" برابري تنوع و فراگیری" اعلام شد

كميته بين‌المللي موزه‌ها (ايكوم) هر ساله و در آستانه سال نوي ميلادي گزاره‌اي را به عنوان شعار روزجهاني موزه‌ها (۱۸ مه- ۲۸ ارديبهشت‌ماه) منتشر و بدين ترتيب از تمامي موزه‌ها در سراسر جهان دعوت مي‌كند با در نظر گرفتن اين شعار به طراحي رويدادهاي موزه‌اي بپردازند و بيش از پيش فعالان اين حوزه را متوجه دغدغه‌ها و رويكردهاي نو خواسته مي‌كنند. اين شعار به همراه يك طراحي گرافيكي در قالب پوستر كه مكمل معناي آن است انتشار مي‌يابد كه مراد و منظور عبارت به ياري اين پوستر تا حدودي آشكار مي‌شود.

 

۲۸- اردیبهشت ماه سالروز بزرگداشت حکیم عمر خیام شاعر وریاضیدان ایرانی گرامی باد

یکی از برجسته‌ترین کارهای عمر خیام

یکی از برجسته‌ترین کارهای وی را می‌توان اصلاح گاه شماری ایران در زمان وزارت خواجه نظام‌الملک، که در دوره سلطنت ملک‌شاه سلجوقی(۴۲۶ - ۴۹۰هجری قمری) بود، دانست. وی در ریاضیات، علوم ادبی، دینی و تاریخی استاد بودنقش خیام در حل معادلات درجه سوم و مطالعات‌اش دربارهٔ اصل پنجم اقلیدس نام او را به عنوان ریاضی‌دانی برجسته در تاریخ علم ثبت کرده‌است ابداع نظریه‌ای دربارهٔ نسبت‌های هم‌ارز با نظریه اقلیدس نیز از مهم‌ترین کارهای اوست .                                                            

اعمال مخصوص شب بیست و سوم ماه رمضان

امشب، آخرین شب از شب‌های قدر است. شبی که براساس روایات بیشترین امید به شب قدر بودن آن می‌رود و علاوه بر اعمال مشترک شب‌های قدر، برای امشب، غسل، نماز و دعاهای مخصوصی توصیه شده است. شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان، سومین شب از شب‌های قدر است. در خصوص فضیلت این شب روایت شده است: سفیان بن سمط به امام صادق(ع) عرضه داشت: شب قدر را در یک شب برای من به طور مشخص بیان فرمایید. فرمودند: شب بیست و سوم. عبد‌الواحد بن مختار انصاری نیز از امام باقر(ع) جویا شد، حضرت فرمود: من به تو می‌گویم و آن را از تو نمی‌پوشم، نخستین شب از آخرین هفت شب می‌باشد. تصریح شده که آن سال ماه رمضان بیست و نه روز بود و لذا هفت شب به آخر، با شب بیست و سوم مصادف بود. همچنین امام باقر(ع) می‌فرمود: در شب بیست و سوم امید شب قدر می‌رود.

صفحه‌ها

اشتراک در مناسبتها

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ،درمانی اصفهان

خیابان آیت الله قدوسی (آپادانااول) تلفن:۳۶۶۱۹۶۶۱  فاکس:۳۶۶۱۲۱۹۳