مناسبتها

گرامیداشت روزبهره وری و بهینه سازی مصرف

 

اول خرداد ماه روز بهره وری و بهینه سازی مصرف گرامی باد

 

سعادت، خوشبختي و بهروزي هر ملتي وابسته به كار و تلاش همه اقشار جامعه مي‌باشد و بهره ‌وري معياري براي ارزيابي عملكرد اين فعاليت ‌ها و تلاش‌ ها در بخش‌ هاي مختلف اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي مي‌باشد. بر اين اساس طبيعي است جوامعي كه مردمي سخت‌كوش و فعال و تلاشگر دارند از بهره‌ وري بالايي برخوردار خواهند بود.

 

براي بهره ‌ور بودن، بايد باور و اعتقاد داشته باشيم كه امروز، بهتر از ديروز و فردا بهتر از امروز مي‌توان عمل كرد و اين مطلب همان فرمايش حضرت علي(ع) است كه مي‌فرمايد: هر كسي دو روزش مثل هم باشد زيان ديده است، بر اين اساس بايد سعي و تلاش نمود كه هر روزمان بهتر از ديروزمان باشد و اين هم يك پيام بهره‌ وري است.

گرامداشت روز جهانی تنوع فرهنگی، گفتگو و توسعه

 

 همه افراد حق دارند خود و افکار و ایده‌هایشان را بیان کنند و آثار خود را به

زبان مورد علاقه‌شان و به‌خصوص به زبان مادری‌شان خلق و منتشر کنند

 

روز جهانی تنوع فرهنگی، گفتگو و توسعه فرصت آن را برای‌ ما فراهم می‌آورد تا ارزش‌های تنوع فرهنگی را بیشتر درک کنیم و بهتر بشناسیم تا مهارت‌های خود را در زمینه «چگونه باهم زیستن» ارتقا ببخشیم. یونسکو از تمامی اعضای سازمان ملل متحد و تمامی جوامع متمدن درخواست کرده است تا این روز را با حضور هر تعداد از هنرمندان و شرکت‏ کنندگان که امکان‏پذیر است، جشن بگیرند واین . لازمه شکوفاشدن تنوع خلاق؛ تحقق بی‌چون و چرای حقوق فرهنگی است، همانگونه که در ماده ۲۷اعلامیه جهانی حقوق بشر و در ماده‌های ۱۳و ۱۵معاهده بین‌المللی حقوق فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی نیز به این مطلب اشاره شده است .

گرامیداشت روز موزه و میراث فرهنگی

 

سازمان ملل متحد در نظر دارد که در افق سال ۲۰۳۰به تحلیل های اساسی ای در بارۀ «  توسعۀ پایدار و اهداف توسعۀ پایدار» دست یابد و آنها را تدوین و منتشر کند و به این دلیل، سال ۲۰۱۷ میلادی را سال « توریسم پایدار برای توسعه»نام نهاده استو ایکوموس نیز در هماهنگی با این اقدام سازمان ملل متحد، موضوع « میراث فرهنگی و توسعۀ پایدار» را برای سال ۲۰۱۷انتخاب کرده است .            

گرامیداشت روز ملی جمعیت

 

حقایقی درباره جمعیت جهان

 

تا روز نخست ژانویه ۲۰۱۴میلادی جمعیت جهان به حدود هفت میلیارد و ۱۳۷میلیون و ۶۶۱هزار و ۳۰نفر رسید ضمن اینکه در هر ثانیه ۲.۳نفر به این جمعیت افزوده می‌شود. اداره جمعیت سازمان ملل متحد، جمعیت کل انسان‌هایی که تاکنون در تاریخ بشریت متولد شده‌اند را حدود ۱۰۸میلیارد نفر برآورد می‌کند.
جمعیت جهان در سال ۱۸۰۴میلادی از مرز یک میلیارد نفر گذشت. ضمن اینکه در سال‌های ۱۹۲۷، ۱۹۶۰و ۱۹۷۴میلادی جمعیت جهان به ترتیب به دو، سه و چهار میلیارد نفر افزایش یافت. این آمار نشان می‌دهد که یک پانزدهم از کل جمعیت تاریخ بشر در حال حاضر زنده هستند .

۲۸ - اردیبهشت ماه بزرگداشت حکیم عمر خیام

 
عمر خیام در سده پنجم هجری در نیشابور زاده شد. فقه را در میانسالی در محضر امام موفق نیشابوری آموخت؛ حدیث، تفسیر، فلسفه، حکمت و ستاره‌شناسی را فراگرفت. برخی نوشته‌اند که او فلسفه را مستقیماً از زبان یونانی فرا گرفته بود. در حدود ۴۴۹تحت حمایت و سرپرستی ابوطاهر، قاضی‌القضات سمرقند، کتابی دربارهٔ معادله‌های درجهٔ سوم به زبان عربی نوشت تحت نام رساله فی البراهین علی مسائل الجبر و المقابله و از آن‌جاکه با نظام‌الملک طوسی رابطه‌ای نیکو داشت، این کتاب را پس از نگارش به خواجه تقدیم کرد .

گرامیداشت روز فشار خون بالا

 

به مناسبت روز جهانی فشارخون بالا (۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶)

 

شعار امسال « از مقدار فشارخون خود مطلع شوید »

 

طبق مطالعه اخير بار جهاني بيماري ها، بیماری فشارخون بالا عامل خطر مهمی برای مرگ و ناتواني در دنيا محسوب می

شود. يكي از موانع مهم در كنترل مؤثر فشارخون بالا عدم اطلاع افراد از بالا بودن ميزان فشارخون خودشان می باشد.

اتحادیه جهانی فشارخون بالا (World Hypertension league(WHl)از سال ۲۰۰۵، روز ۱۷ ماه می را به عنوان روز

جهانی فشارخون معرفی کرده است و مراسم روز جهانی را با هدف پر کردن شکاف بین فقدان دانش مناسب مردم از

فشارخون بالا و بیمارانی که از این بیماری رنج می برند، اجرا می کند.

۲۷اردیبهشت روز ارتباطات وروابط عمومی گرامی باد

و اما امروز ۲۷ - اردیبهشت ماه هر سال، روزی که تولد ارتباط انسان‌هاست، روزی که قبل از آن، چه بسیار انسان‌هایی که در سراسر نقاط دور‌افتاده جهان زندگی می‌کردند و از هم خبری نداشتند  زمانی که مارشال مک لوهان گفت دنیا به دهکده جهانی تبدیل خواهد شد شاید حتی در ذهن ما نمی‌گنجید که چگونه می‌توان کره خاکی عظیم را به دهکده‌ای تشبیه کرد؟ ! اما اکنون می‌توان دید که این دنیای بزرگ شاید کوچکتر از یک دهکده نیز باشد. دنیایی که انسان‌ها بسیار بسیار به هم نزدیکند.                                                 

۲۶- اردیبهشت گرامیداشت روز خانواده

 

هدف روز جهانی خانواده 

 
مراسم سالانه روز جهانی خانواده، اهمیت اتصال جامعه جهانی به خانواده ها به عنوان واحدهای اساسی جوامع و نگرانی از وضعیت امور خانواده در اطراف جهان را منعکس می سازد . هم چنین این روز موقعیتی را فراهم می کند تا بتوان به واقعیت هایی از روش های اقتصادی، ادبی، اجتماعی و جمعیت شناختی موثر بر خانواده ها دست یافت.

 
برنامه سازمان ملل در روز خانواده، نقطه مرکزی در طرح سازمان ملل در مسائل مربوط به خانواده است. به عنوان یک نقطه بسیار مهم، اقدامات و فعالیتهای اصلی این روز عبارتند از فراهم آوردن خدمات اساسی در حوزه خانواده و سیاست خانواده در سازمان ملل متحد، نهادهای بین دولتی، مجمع عمومی سازمان ملل، کمیسیون توسعه اجتماعی و شورای اقتصادی و اجتماعی؛

بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی

 

زندگی نامه فردوسی-سُرایش شاهنامه بزرگداشت و گرامیداشت فردوسی

 

در ایران روز ۲۵اردیبهشت به نام روز بزرگداشت فردوسی نامگذاری شده‌ است هر سال در این روز آیین‌های بزرگداشت فردوسی و شاهنامه در دانشگاهها و نهادهای پژوهشی برگزار میگرد .

 

شاهنامه پرآوازه‌ترین سرودهٔ فردوسی و یکی از بزرگ‌ترین نوشته‌های ادبیات کهن پارسی است. فردوسی سرودن شاهنامه را بر پایهٔ نوشتار ابومنصوری در حدود سال۳۷۰ هجری قمری آغاز کرد و سر انجام آن را در تاریخ ۲۵ سپندارمذ سال ۳۸۴ هجری قمری (برابر با ۳۷۲ خورشیدی) با این بیت‌ها به انجام رساند .

گرامیداشت روز جهانی پارکینسون

 

« لاله قرمز » نماد جهانی بیماری پارکینسون

 

گروه سلامت : در روز یازدهم آوریل سال ۲۰۰۵میلادی طی اجلاسی به مناسبت روز جهانی پارکینسون در لوکزامبورگ، « لاله قرمز »به عنوان نماد جهانی بیماری پارکینسون انتخاب شد.

 

از آن زمان تاکنون هر سال روز یازدهم آوریل با عنوان روز جهانی پارکینسون و با نماد لاله قرمز گرامی داشته می‌شود. هدف از برگزاری مراسم روز جهانی پارکینسون حمایت از مبتلایان به این بیماری است .

 

 در حقیقت بزرگداشت این روز به افزایش اطلاع رسانی در مورد این بیماری پارکینسون کمک می‌کند و همچنین فرصتی برای تاکید بر انجام تحقیقات بیشتر و اقدامات مناسب درمانی برای کمک به این بیماران است. روز تولد « دکترجیمز پارکینسون »،کاشف این بیماری به عنوان روز جهانی پارکینسون انتخاب شده است .

 

 دکتر جیمز پارکینسون اولین بار در یکی از آثارش بیماری پارکینسون را تشریح کرد و اظهار داشت این بیماری موجب بروز حرکت‌های غیرارادی در فرد شده به گونه‌ای که قدرت عضلانی بیمار را تضعیف می‌کند .

صفحه‌ها

اشتراک در مناسبتها

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ،درمانی اصفهان

خیابان آیت الله قدوسی (آپادانااول) تلفن:۳۶۶۱۹۶۶۱  فاکس:۳۶۶۱۲۱۹۳