مناسبتها

۳۰- اردیبهشت روز ملی جمعیت

۱۱ژوییه مصادف با ۲۰ تیر روز جهانی جمعیت نامگذاری شد که در تقویم ما نیز با این عنوان به ثبت رسیده است ولی

سیاست های جهانی جمعیت همسو با سیاست های ایران نیست

 

 روز جهانی جمعیت و سیاست های مربوط به آن در رابطه با کنترل جمعیت و پیشگیری از آن و تنظیم خانواده است به همین دلیل در کشور ما این موضوع پاسخگوی نیازها نیست و باید سیاست های ویژه ای با توجه به شرایط خودمان در نظر بگیریم با تاکید بر اینکه با جایگزینی روز ملی جمعیت باید سالانه شعارهای ویژه ای متناسب با فرهنگ ایران تدوین شود و به همین خاطر در راستای سیاست های جمعیتی کشورمان روز ملی جمعیت در نظر گرفته شود ثبت این روز نیاز به گذراندن مراحل اداری دارد اما در مجموع پیشنهاداین بود ه که روز ۳۰ اردیبهشت ماه به عنوان روز ملی جمعیت نامگذاری شود.

 

۳۰- اردیبهشت روز ایرانگردی و ایرانشناسی گرامی باد

سوباتان

ییلاق سوباتان به جرأت یکی از زیباترین نقاط طبیعت ایران است که بدلیل سختی دسترسی برای عموم کمتر شناخته شده است ولی دربین ماجراجویان ایرانگردی به زیبایی بی وصف شهره است. سوباتان در ارتفاعات تالش قرار دارد ولی عموما گردشگران از ضلع جنوب غربی ارتفاعات و از دریاچه نئور راهپیمایی به سمت این دهکده بی نظیر را آغاز می کنند. بهترین زمان برای سفر به سوباتان خرداد ماه است که گل های تازه شکفته و عطرآگین زیبایی بهشتی این منطقه را بی مثال می کنند.

۲۸ - اردیبهشت روزجهانی موزه و میراث فرهنگی گرامی باد

شعار روز جهانی موزه در سال ۲۰۱۹ اعلام شد

 شورای بین‌المللی موزه‌ها (ا یکوم) شعار سال ۲۰۱۹ میلادی خود را به مناسبت (روز جهانی موزه‌ها ) اعلام کرد.

« فراموشی سنت ها »

 این شعار تا حد زیادی تعیین کننده اقدامات و برنامه های فرهنگی، اجتماعی سال آینده خواهند بود و از این لحاظ اهمیت زیادی دارند. شعالر ۲۰۰۱۹ آیکوم یا شورای بین المللی موزه ها «فراموشی سنت ها» اعلام شده است تا به این ترتیب توجه بیشتری به مقوله سنت ها و آداب و رسوم هر منطقه شود چون جوامع  بومی و محلی در یک بستر جهانی ایفای نقش می کند .

 

این شعار  عنوانی است که شورای بین‌المللی موزه‌ها به عنوان شعار روز جهانی موزه‌ها در سال ۲۰۱۹ انتخاب کرده و در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود.

۲۸- اردیبهشت ماه سالروز بزرگداشت حکیم عمر خیام شاعر وریاضیدان ایرانی گرامی باد

   اشعار حکیمانه خیام نیشابوری

افسوس كه نامه جواني طي شد
و آن تازه بهار زندگاني دي شد
وآن مرغ طرب كه نام او بود شباب
فرياد ندانم كی آمد و كی طی شد

    

آن به كه در اين زمانه كم گيري دوست
با اهل زمانه صحبت از دور نكوست
آنكس كه به جمگي ترا تكيه بر اوست
چون چشم خرد باز كني دشمنت اوست

 

در هر دشتی كه لاله زاری بوده است
آن لاله ز خون شهرياری بوده است
چو برگ
بنفشه كز زمين مي رويد
خاليست كه بر رخ نگاری بوده است خیام

به مناسبت روز جهانی فشارخون بالا

«بسیج ملی کنترل فشارخون بالا از ۲۷ اردیبهشت تا ۱۵ تیر ماه ۹۸»)

 

شعار امسال تقدم بهداشت بر درمان در سال ۹۸ ... موارد نشان می‌دهد که سال ۹۸ را با شعار «تقدم بهداشت بر درمان» آغاز کردیم

طبق مطالعه اخير بار جهاني بيماري ها، بیماری فشارخون بالا عامل خطر مهمی برای مرگ و ناتواني در دنيا محسوب می

شود. يكي از موانع مهم در كنترل مؤثر فشارخون بالا عدم اطلاع افراد از بالا بودن ميزان فشارخون خودشان می باشد.

گرامیداشت روز ارتباطات و روابط عمومی مبارک باد

روابط عمومی ها رکن اصلی مدیریت افکار عمومی در جامعه هستند

۲۷ اردیبهشت گرامیداشت روز ارتباطات و روابط عمومی را به همه اعضای محترم هیات علمی،

دانشجویان ، کارشناسان ارشد تبلیغ و ارتباطات فرهنگی،  

اساتید محترم مدیریت رسانه و کارشناسی روابط عمومی و روزنامه نگاران وهمه همکاران دانشگاهی و محترم این معاونت تبریک و تهنیت عرض می نمائیم .

ضمنآ درود می فرستیم به روان پاک آقای دکتر نطقی پدر روابط‌ عمومی ایران و از پرور دگار متعال آرزوی سلامتی و توفیق می نمائیم برای همه تلاشگران عرصه ارتباطات و روابط‌عمومی در سراسر کشور عزیزمان ایران .

دهم رمضان وفات حضرت خدیجه (س) بر مسلمانان جهان تسلیت باد

قلم چه می نویسد

 

چراغ خانه من، این چنین ناتوان سوسو نزن! با چشمانی خسته و قامتی که در تمام تندبادها شانه به شانه ام می ایستادی، اکنون رنگ پریده و رنجور نفس می کشی. نگاه هایت به رنگ وداعند؛ گویی در هر پلک زدنی، از من دورتر می شوی! این بسترِ ناخوشی را رها کن! برخیز و دیگر بار، محرم دردهای دل من باش تا آن هنگام که از مصائب رسالت آسمانی خویش، کمر خم می کنم، مثل گذشته های صبورت، دست های خسته ام را در دست بگیری و دلآرام اندوه های من باشی.

 

بانوی مهربان من! محمد صلی الله علیه و آله بی تو، دنیای خاکی را چگونه تاب بیاورد؟! همراه خوشی ها و ناخوشی های پیامبر صلی الله علیه و آله هرچند آنچه از سادگی و صداقت با خود داشتی، در وجود گل نوپای زندگی ام به یادگار گذاشتی؛ اما جز تو چه کسی

۲۵ – اردیبهشت برابر با ( ۱۵ می ) مصادف با روز جهانی خانواه بر شماگرامی باد

( ۱۵ مه ) - مصادف با روز جهانی خانواه

 

مجمع جهانی سازمان‌ملل بر اساس قطعنامه شماره ۲۳۷/۴۷ که در تاریخ ۲۰ سپتامبر سال ۱۹۹۳ به تصویب رسید، ۱۵ مه برابر با ۲۵ اردیبهشت را روز جهانی خانواده اعلام کرده است. همه ساله چنین روزی به عنوان روز جهانی خانواده در کشورهای مختلف گرامی داشته می‌شود.

 

هدف از گرامیداشت روز جهانی خانواده، اهمیت جوامع جهانی به خانواده به عنوان اصلی‌ترین رکن جامعه و برطرف کردن مواردی است که در دنیای امروز این کانون گرم زندگی را تهدید می‌کند. علاوه بر آن، روز جهانی خانواده فرصت مناسبی است برای ارتقای سطح آگاهی عمومی در مورد مسائل مربوط به خانواده و بسط آن در جوامع مختلف است. در ایران اسلامی نیز همچون دیگر کشورهای جهان، دولت و مردم با گرامیداشت روز جهانی خانواده حمایت خاص خود را از کانون گرم خانواده اعلام می‌دارند.

 

 

 

 

۲۵- اردیبهشت بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی

سرودن شاهنامه 

 شاهنامه پر آوازه ترین سروده فردوسی و یکی از بزرگ ترین نوشته‌های ادبیات کهن فارسی می‌باشد. فردوسی برای سرودن آن نزدیک به پانزده سال -بر پایه شاهنامهٔ ابومنصوری - تلاش نمود ، و سر انجام آن را در سال ۳۷۲ خورشیدی به پایان رساند. فردوسی از آنجا که به گفت خودش «هیچ پادشاهی سزاواری پیشکش شدن شاهنامه را نیافته بود («ندیدم کسی کش سزاوار بود»)»، برای چندی آن را پنهان نگه داشت و در این زمان بخش‌های دیگری نیز به شاهنامه افزود  .

تغییر قبله مسلمین از بیت المقدس به مکه

فلسفه تغییر قبله  

فلسفه تغییر قبله با استفاده از مدارك اسلامى به نظر مى‏رسد،عبارت از موارد زیر باشند:  پیامبر اكرم صلى الله علیه وآله وسلم- وقتى كه در مكه بودند چون می خواستند صفوف مسلمین از مشركان‏ كه به كعبه اهتمام مى‏ورزیدند جدا گردد، لذا به بیت‏المقدس متوجه شدند و همین كه به مدینه آمدند، در مرحله اول به طرف بیت‏المقدس نماز ‏خواندند  ولی خواستار تغییر قبله شدند كه این امر بواسطه این بود كه یهودیان مسئله قبله را بعنوان دستاویزی قرار داده بودند و از این امر سوء استفاده می كردند  و این در حالی بود كه یهود و نصارا در كتابهاى دینى خود خوانده بودند كه پیامبرى خواهد آمد كه به دو قبله نماز مى‏خواند، همچنان كه قرآن نیز به این مساله اشاره دارد.

صفحه‌ها

اشتراک در مناسبتها

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ،درمانی اصفهان

خیابان آیت الله قدوسی (آپادانااول) تلفن:۳۶۶۱۹۶۶۱  فاکس:۳۶۶۱۲۱۹۳