مناسبتها

۲۳-مرداد ماه روز مقاومت اسلامی گرامی باد

نامگذاري بيست وسوم مردادماه از سوي شوراي عالي انقلاب فرهنگي كشورمان به مناسبت پيروزي جنبش حزب الله لبنان، بيش و پيش از هر چيزي ، تجليل از واژه مقدس "مقاومت"  است .                                                                                                                                                                                                                                
 مقاومتي كه ريشه در اعتقادات اسلامي مردم جنوب لبنان و معطوف به اراده پولادين آنان است. مردمي جنگ زده، محروم و زجر كشيده كه در برابر تجاوز همه جانبه و غيرانساني رژيم اشغالگر قدس .                                                                                                                               

گرامیداشت روز جهانی چپ‌دستها

   چپ‌دستی چیست؟

 چپ‌دستی به مفهوم تمایل طبیعی افراد در استفاده از دست چپ برای انجام کارهای گوناگون و بویژه نوشتن است. بطور طبیعی، بیشتر انسان‌ها راست‌دست هستند به این معنا که برای انجام کارهای روزمره، استفاده بیشتری از دست راست به عمل می‌آورند. یکسان‌دستان گروه خیلی کوچکی از انسان‌ها هستند که توانایی استفاده از دست چپ و راست را بطور یکسان دارند.                                                       

 مطالعات گوناگون نشان می‌دهد که در جوامع مختلف،  ۷۰تا ۹۰ درصد جمعیت، راست‌دست هستند. بقیه این افراد عمدتاً چپ‌دست هستند. درصد بسیار کمی نیز توانایی استفاده از دو دست را دارند.     

اول ذیحجه سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) مبارک باد

 اول ذی الحجه سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) مبارک باد

 

امشب علی در خانه خود شمع محفل می برد
کشتی عصمت ، نا خدا را سوی ساحل می برد

مشکل گشای عالمی، حل مسائل می برد
انسان کامل را ببین ، با خود مکمل می برد

 

امشب خدا لطف نهان خود هویدا میکند
امشب تفاخر فرش بس بر عرش أعلا میکند

امشب دو تا را جفت هم ، از صنع یکتا میکند
یعنی علی ماهِ رخ زهرا تماشا میکند

سالروز شهادت حضرت امام محمد تقی جوادالأئمه (ع)

کوه صبر

 فرزند رضای غریب! توانم رفته است و شکیبایی ام تمام شده است. رنج و اندوهی کشنده سراسر وجودم را فرا گرفته است. ای کوه صبر، ای آنکه صدای گرمت هدایت گر یاران بود و سینه آرامت خانه تهی دستان. ای آنکه از شاخه های سبز گفتارت گل های سرخ می رویید، با قدم هایت سپیده از راه می رسید، از سایه سار نگاهت، هزاران دل به میهمانی باران می شتافت و خورشید به ضیافت آسمان آبی باغ می رفت، اندوه فراق تو تا قیامت خوراک من است. پس ازتو کدام مژه با خواب آشنا می شود.                                                                                                                                           

- ۱۷- مرداد ماه گرامیداشت روز خبرنگاران

یک خبرنگار موفق همیشه در انعکاس رخدادها بی طرفانه عمل می کند؛ چون ذات خبرنگاری مبتنی بر بی طرفی است و اینجاست که خبرنگار با رعایت این نکته مهم خود را به قوانین ملزم دانسته و در این مسیر به اهداف خود نائل می شود. علاوه بر این یک خبرنگار باید همواره درکسب اعتماد و اعتمادسازی بین خبرنگار، منابع خبری و مردم خود تلاش کند. در جهان حاضر که جوامع در حال تحول و نوزایی است قدرت درک، تجزیه تحلیل و پیش بینی حوادث ازدیگر مسائل اساسی این حرفه بشمار می رود .

          حرفه ی خبرنگاری بی‏ هیچ قید و شرطی جزو مشاغل سخت و پرمخاطره است .                                                                                                                                                      

سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی گرامی باد

طبق مصوّبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و اساس نامه جهاد دانشگاهی ، این سازمانْ نهادی است عمومی، غیردولتی و زیر نظرشورای عالی انقلاب فرهنگی که از لحاظ اداری دارای شخصیتی مستقل است .در این اساس نامه، به وظایف جهاد دانشگاهی اشاره شده است که گسترش تحقیقات و شکوفایی استعدادها، توسعه امور فرهنگی، تبلیغ و ترویج فرهنگ و هنراسلامی در برنامه ریزی برای قشر جوان، ایجاد امکانات نشر و تألیف، انجام تحقیقات کاربردی و توسعه ای، حمایت از دانشجویان و پژوهش گران جوان، و توجه به اشتغال فارغ التحصیلانْ به عنوان مجموعه ای از وظایف جهاد دانشگاهی به چشم می خورد .

۱۳مردادماه آغاز هفته اطلاع رسانی و پیشگیری از سوانح و حوادث

۱۳مرداد الی ۱۹ مرداد ماه آغاز هفته اطلاع رسانی و پیشگیری از سوانح و حوادث

 

سوانح و آسیب ها پدید ه هایی هستند که در پیدایش آنها عوامل متعددی دخالت دارند . آسیب ها و سوانح مهم ترین عوامل تهدید کننده سلامتی و علل مرگ ومیر افراد محسوب می شوند . در حال حاضر در کشور ما حوادث دومین علت مرگ و میر می باشد و بعد از جاده ها ، منازل به لحاظ اینکه افراد مختلف از گروههای سنی ، جنسی ، مخصوصا کودکان در خود جای می دهد از اهمیت خاصی برخوردار ند .

گرامیداشت هفته تغذیه با شیر مادر

سازمان جهانی بهداشت  ، هر ساله ۱ تا ۷ آگوست برابر با (۱۰ تا ۱۶ مرداد ماه) را به عنوان هفته جهانی ترویج تغذیه با شیر مادر نامگذاری می نماید. شعار ملی سال ۹۷ بر حسب تصميم كميته كشوري شيرمادر و مرتبط با شعار جهاني سال ۲۰۱۸

به شرح زير انتخاب و اعلام گرديد

 " تغذیه با شیر مادر زیر بنای زندگی سالم"

روز جهانی اهدای خون مبارک

اهدای خون ،« اهدای زندگی » شعار فراموش نشدنی

در مرداد سال ۱۳۵۳ شمسی سازمان انتقال خون ایران با هدف سامان بخشیدن به وضع آشفته خون رسانی و به منظور ترویج فرهنگ اهدا، تهیه و تأمین خون و فرآورده های سالم و مطمئن و رایگان برای رفع نیاز بیماران نیازمند، به خصوص مبتلایان به تالاسمی، هموفیلی و لوسمی به وجود آمد.

از آن تاریخ به بعد، سالروز تأسیس این سازمان در نهم مرداد ماه، به عنوان روز اهدای خون نام گذاری شده است. بنیانگذار سازمان انتقال خون ایران دکتر فریدون علا بود.                                                             

۶ - مرداد گرامیداشت روز جهانی کارآفرینی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای

شاخص کارآفرینی در دنیا چگونه ارتقا می یابد؟

در عصر حاضر ، پژوهشگران حوزه سیاست گذاری کارآفرینی معتقدند کشورها با تعداد زیادی کارآفرین ،

 (به معنای کسب و کار جدید یا خوداشتغالی) نمی توانند به رشد و توسعه اقتصادی دست یابند بلکه نیازمند اکوسیستم کارآفرینی متناسب هستند تا بتوانند به این مهم برسند. هر اکوسیستمی شامل تعدادی زیرسیستم به هم وابسته است که با هم در تعاملند، بر یکدیگر اثرگذارند و در جهت برآوردن هدفی با یکدیگر تعامل می کنند.

صفحه‌ها

اشتراک در مناسبتها

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ،درمانی اصفهان

خیابان آیت الله قدوسی (آپادانااول) تلفن:۳۶۶۱۹۶۶۱  فاکس:۳۶۶۱۲۱۹۳