۱۹ آذر گرامیداشت روز شوراي عالي انقلاب فرهنگي

 

تشكيل شوراي عالي انقلاب فرهنگي به فرمان حضرت"امام خميني" ( ره)

(در سال ۱۳۶۴هجری شمسی )

 

 

پس از پيروزي انقلاب اسلامي، گروهك‏هاي مختلف، دانشگاه‏ها و مدارس كشور را عرصه تاخت و تاز خود ساخته و روند تحصيل و تدريس را مختل كرده بودند. بسياري از استادان منحرف، به كار مشغول بودند و هيچ تغيير بنيادي در برنامه و شيوه تدريس و تربيت و اهداف آنها رخ نداده بود.                      

  

 

در نتيجه، دانشگاه‏هاي سراسر كشور براي مدتي تعطيل شد. پس از تعطيلي دانشگاه‏ها، به منظور ساماندهي به امور فرهنگي مدارس و دانشگاه‏ها، به فرمان امام خميني(ره)، اولين تركيب شوراي انقلاب فرهنگي تحت عنوان ستاد انقلاب فرهنگي شكل گرفت. با تشكيل اين ستاد، علي رغم كارشكني‏هاي برخي اشخاص و گروه‏هاي سياسي، حضرت امام در سال ۱۳۶۰، از ستاد خواستند كه در باز شدن دانشگاه‏ها تسريع نمايد.     

 

                                                           

  با بازگشايي دانشگاه‏ها، ضرورت توسعه و تعميق كار اين ستاد ايجاب كرد كه در نوزدهم آذر ۱۳۶۴، امام، رؤساي سه قوه و تعداد ديگري از انديشمندان فرهنگي كشور را به اعضاي آن بيفزايند.     

 

               

گسترش و نفوذ فرهنگ اسلامي در شئون جامعه، تزكيه محيطهاي علمي و فرهنگي از افكار مادي، تحول دانشگاه‏ها و مدارس و مراكز فرهنگي و هنري بر اساس فرهنگ صحيح اسلامي، حفظ و احياء و معرفي آثار و مآثر اسلامي و ملي از جمله اهداف اين شورا و نيز تدوين اصول سياست فرهنگي نظام جمهوي اسلامي و تعيين اهداف و جهت‏ گيري برنامه‏هاي فرهنگي ، آموزشي و علمي ، تعيين مراجع براي طرح و تدوين برنامه‏هاي فرهنگي و علمي، تدوين ضوابط براي گزينش استادان و معلمان دانشگاه‏ها و                  برنامه‏هاي فرهنگي و علمي، تدوين ضوابط براي گزينش استادان و معلمان دانشگاه‏ها و نظارت بر امور كتاب‏هاي درسي و...  از جمله وظايف شوراي عالي انقلاب فرهنگي می باشند .     

 

                            

تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی

 

 

تأسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی عملاً به ۱۹ آذرسال ۱۳۶۱ باز می‌گردد .امام خمینی در این روز طی پیامی فرمان  تأسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی را صادر نمودند.

 

                                                                                                                          

در بخشی از این پیام چنین آمده است خروج از فرهنگ بدآموز غربی و نفوذ و جایگزین شدن فرهنگ  آموزنده اسلامی، ملی و انقلاب فرهنگی در تمام زمینه‌ها در سطح کشور آن  چنان محتاج  تلاش و     کوشش است که برای تحقق آن سالیان دراز باید زحمت کشید و با نفوذ عمیق ریشه دار غرب مبارزه کرد. 

                                                                                                                                                                                                                                                              

آخرین بار در تاریخ ۱۷خرداد  ۱۳۹۰آیت ا... خامنه‌ای ترکیب جدیدی برای شورا انتخا ب نمودند

 

 

    تهیه و تنظیم/ دکتر شهین مرتجی

مسؤل امور فرهنگی/ معاونت درمان اصفهان

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ،درمانی اصفهان

خیابان آیت الله قدوسی (آپادانااول) تلفن:۳۶۶۱۹۶۶۱  فاکس:۳۶۶۱۲۱۹۳