۱۳ مرداد ماه آغاز هفته اطلاع رسانی و پیشگیری از سوانح و حوادث

  •  
  •  

۱۳مرداد ماه آغاز هفته اطلاع رسانی و پیشگیری از سوانح و حوادث

 

      به گزارش خبرنگار وب دا مرکزی،دکتر جواد جواهری با اشاره به آغاز هفته اطلاع رسانی حوادث و پیشگیری از سوانح و حوادث اظهار داشت:هر ساله ۵میلیون نفر در جهان جان خود را به علت حوادث و سوانح از دست می دهند که این میزان ۹%کل علل مرگ و میرها می باشد.

 

وی افزود:۳/۱میلیون مرگ نیز به علت تصادفات جاده ای است که این عامل بین ۵۰-۲۰میلیون آسیب غیر کشنده نیز در بر دارد.

 

 

مسئول گروه پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیردار مرکز بهداشت استان مرکزی ادامه داد: در کشور ما سالانه حدود ۲۳هزار نفر جان خود را در اثر تصادفات ترافیکی از دست می دهند و حدود ۷۰۰هزار نفر دچار آسیب های غیرکشنده ناشی از آن می شوند و متوسط سن قربانیان حدود ۳۵سال است. این آمار بسی جای تأمل دارد زیرا بسیار وحشتناک می باشد.

 

وی ادامه داد:طبق اطلاعات برنامه ثبت حوادث و سوانح در سال ۱۳۹۰در استان مرکزی حدود ۱۲هزار و ۴۸۵نفر دچار سانحه یا حادثه شده اند.

 

وی گفت:از نظر محل حادثه،بیشترین میزان در منزل (۲۹%) و کوچه و خیابان (۲۹%) و بعد از آن ۱۸%در محل کار و ۱۷%در جاده بوده است.

 

وی همچنین افزود: از نظر نوع حادثه نیز بیشترین علت مربوط به

 

 - ۱ضربات (۲۳%) و سپس

 - ۲تصادفات خودروسوار و موتورسوار به ترتیب ۱۸%و ۱۵%و در مراحل بعدی

 - ۳سقوط از بلندی (۹%)،

 - ۴حمله حیوانات،مار و عقرب گزیدگی (۵%)،۵/۴%

 - ۵به علت سوختگی،۷/۲%

 - ۶مسمومیت و

-۷خودکشی ۲%بوده است.

 

 

مسئول گروه پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیردار مرکز بهداشت استان مرکزی اظهار داشت:از نظر پیامد حادثه ۱۰۰%آسیب دیدگان تحت درمان قرار گرفته اند و ۳۸نفر نیز جان خود را از دست داده اند،بیشترین میزان فوتی مربوط به گروه سنی ۹-۰سال (۶مورد) و ۲۴-۲۰سال و ۶۹-۶۵سال هر کدام با ۵مورد بوده است.

 

 

وی خاطرنشان کرد: افراد و خانواده ها می توانند با رعایت توصیه هایی از جمله بستن کمربند ایمنی برای تمام سرنشینان خودرو،استفاده از کلاه ایمنی هنگام موتورسواری و دوچرخه سواری،قرار ندادن سموم و مواد شیمیایی در دسترس کودکان و استفاده از ظروف مقاوم برای آنها،نرده کشی پله ها و استخرها و بهبود فضای منزل جهت پیشگیری از سقوط افراد پیر و مسن از وقوع بسیاری از حوادث و مرگ های ناشی از آنها پیشگیری کنند.

 

 

       تهیه و تنظیم/ دکتر شهین مرتجی          

 مسؤل امور فرهنگی/ معاونت درمان اصفهان        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  •  

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ،درمانی اصفهان

خیابان آیت الله قدوسی (آپادانااول) تلفن:۳۶۶۱۹۶۶۱  فاکس:۳۶۶۱۲۱۹۳