گرامی میداریم روز جهانی زبان مادری را

 

روز جهانی زبان مادری گرامی باد

 

 

این روز برای هر انسانی در هرکجای جهان که باشد عزیز و گرامی است چرا که هر انسانی حداقل دارای یک زبان مادری است و زبان مادری هرکس برای وی محترم و عزیز است .

 

 

 

زبان مادری یکی از مولفه های اصلی هویت و کرامت انسانی است و داشتن و رشد و پرورش آن حق مسلم و طبیعی هر بشری است .

 

 

 

 شناخت زبان مادری یکی از ملزومات انسانی است و هر انسانی برای شناخت خود و ریشه خود و نیز برای رشد خود باید با زبان مادری خویش انس و الفت داشته و در شناخت آن کوشا باشد. شناخت و رشد زبان مادری عامل و فاکتور بسیار مهمی برای یادگیری زبان دوم و زبانهای دیگر نیز میباشد. در درنیای امروز که هر روز به واسطه جهانی شدن و رشد وسایل ارتباط جمعی نیاز مبرمی است که هر انسانی به چندین زبان مسلط باشد،  زبان مادری زمینه بسیار خوبی برای این امر محسوب میشود. فیلسوف آلمانی گوته گفته است که شخصی که تنها یک زبان را میداند خود آن زبان را هم در واقع نمیشناسد.

 

 

 

از منظر حقوق شهروندی از آنجایی که زبان مادری اولین ابزار ارتباط هر فرد با جهان بیرونی است و نیز نخستین ابزار بیان احساسات و عواطف و زبان اندیشیدن و رویاست، آموزش به زبان مادری حق مسلم هر شهروند محسوب می شود. سازمان ملل متحد با تاکید بر این مهم در سال ۱۹۹۹ روز ۲۱ فوریه را روز جهانی زبان مادری نامگذاری کرد و از سال ۲۰۰۰ این روز در سراسر جهان هرساله گرامی داشته شده  و در ایران نیز برای اولین بار به مناسبت روز جهانی زبان مادری روز شنبه ، دوم اسفند ماه سال ۱۳۸۲برابر با ۲۱فوریه سال ۲۰۰۴میلادی مراسمی در دانشگاه علم و صنعت ، توسط دانشجویان تُرک دانشگاههای تهران برگزار گردید .

 

 

 

۲۱ فوریه یادآور روزی است که دانشجویان بنگلادشی که در سال ۱۹۵۲ برای به رسمیت شناخته شدن زبان خود بنگلا به عنوان دومین زبان رسمی کشور تظاهرات کردند و تعدادی از آنها توسط پلیس داکا پایتخت کنونی کشور، کشته شدند.

 

 

برای گرامیداشت این روز هرساله سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) مراسم گوناگونی را در بسیاری از کشورهای جهان برگزار میکند و از دولت ها میخواهد که حقوق اقوام ساکن کشور خود را برای آموزش به زبان مادری شان به رسمیت بشناسند و زمینه تدریس زبان آنها را در نظام آموزشی کشورشان فراهم آورند .

 

 

 

امروز در جهان مردم به ۶۷۰۰ زبان مختلف باهم حرف میزنند . نصف این تعداد از این زبانها در خطر ازبین رفتن هستند. در طول شصت سال اخیر بیش از دویست زبان از بین رفته اند .

 

 

 

یونسکو میخواهد که اهمیت زبان مادری بیشتر مورد توجه قرار گیرد و هر انسانی حق داشته باشد که زبان مادری خود را در مدارس آموزش ببیند و بتواند آموزش را به زبانی که تسلط بهتری دارد که معمولا این زبان، زبان مادری است تعلیم ببیند .

 

 

 

تهیه و تنظیم / دکتر شهین مرتجی

 مسئول امور فرهنگی / معاونت درمان اصفهان      

Saleh Mousavi.‎

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ،درمانی اصفهان

خیابان آیت الله قدوسی (آپادانااول) تلفن:۳۶۶۱۹۶۶۱  فاکس:۳۶۶۱۲۱۹۳