دهم تاهفدهم مرداد ماه هفته ترویج تغذیه باشیر مادر نام گذاری شده است

تغذیه نوزاد با شیر خشک یا شیرمادر؟!

 

 

 

قدیم ها چیزی نه جای مادر را می گرفت و نه غذایی جای شیر مادر را. اما زندگی ماشینی و پیشرفت انسان ها موجب شد تصور کنند یک قوطی شیر خشک می تواند جای مادر را بگیرد. هر چند در ابتدا تصور می شد شیر خشک جای شیر مادر را می گیرد و حتی از آن بهتر است. اما کم کم دانش بشری متوجه اشتباه خود شد. اما اصلاح وضعیت دیگر بسادگی ممکن نیست. به همین دلیل سازمان بهداشت جهانی هفته ای را در سال برای ترویج شیر مادر انتخاب و نامگذاری کرده تا شاید یادآور شود اهمیت شیر مادر تا چه اندازه است.

 

 

شهرنشینی مشکلات زیادی را برای انسان ها به وجود آورده است. زندگی مدرن انسان را از اصل خویش جدا می سازد و یکی از نمودهای آن را می توان در دوری از شیر مادر یافت.شیر مادر با داشتن همه مواد غذایی اصلی و حتی ریز مغذی ها، ترکیبات دفاعی و بسیاری مواد دیگر از قبیل آنزیم ها، هورمون های مختلف و اسیدهای چرب غیراشباع، از سوی سازمان بهداشت جهانی، به عنوان کامل ترین غذا برای شیرخواران معرفی شده است که مصرف آن، کودکان را در مقابل بسیاری از بیماری های عفونی، تنفسی و گوارشی ایمن می کند. ولی با وجود تمام این مزایا هنوز بسیاری از مادران کودک خود را از این موهبت محروم می کنند.

 

 

 

نکته جالب توجه این است که حتی اگر مادر خود به یک بیماری مبتلا باشد، مواد مقاومت زا در بدن مادر تولید پادتن می کنند و این پادتن ها از طریق شیر به بدن شیرخوار منتقل می شود. بنابراین در آغوش گرفتن و تغذیه نوزاد با شیر مادر از ساعت اول عمر نقش عظیمی را در افزایش قدرت دفاعی و پیشگیری از بسیاری بیماری های عفونی در بدن کودک ایفا می کند.

 

شیر مادر نه تنها بر عفونت های دستگاه تنفسی بلکه برعفونت های فراوان دستگاه ادراری، عفونت های گوارشی از جمله اسهال و استفراغ، عفونت گوش، مننژیت و بسیاری بیماری های دیگر نقش مهارکننده دارد. به این صورت که یا از پیدایش آنها جلوگیری می کند یا پس از ابتلا، شدت آنها را تضعیف کرده و به این ترتیب آمار مرگ نوزادان را تا حد بسیار بالایی کاهش می دهد.

 

از سوی دیگر، شیر مادر غذای استریلیزه و بدون آلودگی است، در حالی که تغذیه کودک با شیرخشک احتمال عفونت و آلودگی از طریق سرشیشه و شیشه را افزایش می دهد. باید توجه داشت که بسیاری از مواد دفاعی زنده و غیرزنده ای را که در شیر مادر وجود دارد، هرگز نمی توان در شیرهای خشک گنجاند.

 

 

● هفته ای برای شیر مادر

پس از جنگ جهانی دوم استفاده از شیر خشک و غذاهای کودک به صورت گسترده جایگزین شیر مادر شد؛ این امر در کشورهای توسعه یافته رشد بیشتری داشت و باعث نگرانی جوامع جهانی شد. ترویج تغذیه با شیر مادر و افزایش آگاهی عموم از خواص منحصربه فرد این شیر در سلامت کودک و حفظ و تداوم شیردهی مادران، نیازمند گامی بزرگ و اساسی بود.

 

بر این اساس در اول آگوست ۱۹۹۰سازمان بهداشت جهانی با همکاری یونیسف طی اجلاسی در شهر فلورانس ایتالیا، بیانیه ای را در تداوم، ترویج و حمایت از تغذیه با شیر مادر به امضا رساند. در این بیانیه بر اهمیت تغذیه نوزاد با شیر مادر در ۶ماه اول زندگی و تاثیر آن بر تندرستی کودک و مادر تاکید شده است.

 

 

اتحادیه جهانی شیردهی در سال ۱۹۹۱برای حمایت، پشتیبانی و افزایش تغذیه با شیرمادر تشکیل شده است.

 

این اتحادیه به عنوان بخشی از طرح عمل خود برای تسهیل تقویت بسیج اجتماعی در زمینه تغذیه با شیر مادر یک استراتژی پیشبردی منسجم جهانی برای شیردهی در نظر گرفت.

 

 

در ابتدا پیشنهادی مبنی بر اختصاص دادن یک روز در سال به مساله شیردهی در تقویم رویدادها و مراسم بین المللی ارائه شد؛ اما سپس ایده یک روز به یک هفته تبدیل شد. بر این اساس هفته اول ماه آگوست مصادف با ۱۷ـ۱۱مرداد ماه هر سال به عنوان هفته جهانی تغذیه با شیر مادر نام گرفته است.

 

نکته: نوزادان در روزهای اول تولد نیاز مبرم به تغذیه شیر از آغوش مادران دارند زیرا از این طریق میکروب های غیر بیماریزای بدن مادر به سطح پوست و مخاط دستگاه گوارش و تنفس منتقل می شوند و بدن شیرخوار را در مقابل میکروب های بیماریزای محیط مقاوم می کنند

 

 

اولین بار مراسم این هفته در سال ۱۹۹۲برگزار شد و در حال حاضر ۱۲۰کشور در این مراسم شرکت می کنند و این مراسم از سوی سازمان هایی چون یونیسف، سازمان بهداشت جهانی و فائو حمایت می شود.

 

مراسم هفته جهانی شیردهی هر سال از سوی اتحادیه جهانی اقدام برای شیردهی برای پیشبرد اقدامات و حمایت از تغذیه با شیرمادر در همین تاریخ برگزار می شود.

 

 

در این هفته موفقیت های به دست آمده در این زمینه گرامی داشته می شود و همچنین اقداماتی که هنوز برای بهبود وضعیت تغذیه با شیر مادر در سراسر جهان مورد نیاز است، مورد توجه قرار خواهد گرفت.

 

 

 

● نیاز به آموزش

 

تغذیه با شیر مادر یک هنر است و نیاز به مهارت دارد. شیردهی رفتاری است که نیازمند آگاهی، کسب مهارت وحمایت از مادر و ایجاد اعتماد به نفس در اوست. بنابراین توصیه می شود کارکنان در اولین فرصت یعنی از دوران بارداری مادر به ترویج تغذیه با شیر مادر بپردازند، در این دوران مادر باید از نظر روانی برای شیر دهی آماده شود.

 

 

آموزش مادر می تواند هم به صورت چهره به چهره و هم انفرادی باشد. این آموزش ها در ۳ماه آخر بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این جلسات مشاور باید از مادر درباره تصمیم او برای تغذیه کودکش سوال کند و او را برای شیردهی به کودکش تشویق کند. همچنین می بایست از مادر در مورد تجربه قبلی اش در شیردهی سوال کرد تا اگر در این زمینه مشکلی داشته او را راهنمایی نماید.

 

 

● رو به کاهش

 

براساس استانداردهای موجود جهانی همه کودکان باید تا ۶ماهگی منحصرا با شیر مادر تغذیه شوند بر این اساس در کشور ما تا دو، سه سال پیش حدود ۵۰درصد مادران نوزادان خود را تا ۶ماهگی منحصرا با شیر مادر تغذیه می کردند اما این میزان طی سال های اخیر بشدت کاهش یافته که نگران کننده است.

 

 

بنا بر آمار وزارت بهداشت، میزان تداوم تغذیه با شیر مادر به مدت یک سال از ۶۵درصد در سال ۷۶به ۹۰درصد در سال ۷۹رسید و تغذیه انحصاری با شیر مادر در کودکان زیر ۶ماه از حدود ۹درصد در سال ۷۰به ۴۵درصد در سال ۷۹رسید. اما این شاخص نتوانست روند صعودی خود را طی کند.

 

در سال ۸۵مسوولان وزارت بهداشت اعلام کردند که میزان تغذیه انحصاری با شیر مادر در ایران به ۲۹درصد کاهش یافته است اما براساس آمار جدید امسال حدود ۲۰تا ۲۵درصد نوزادان از تغذیه انحصاری با شیر مادر برخوردارند یعنی هم اکنون حدود ۲۰درصد مادران نوزادان خود را تا ۶ماهگی فقط با شیر خود تغذیه می کنند. درباره ادامه تغذیه با شیر مادر تا ۲سالگی نیز اطلاعات موجود نشان می دهد که حدود ۸۰درصد نوزادان ایرانی تا ۱۵ماهگی از نعمت تغذیه با شیر مادر برخوردارند اما این شاخص برای سن ۲۰تا ۲۳ماهگی بین ۵۰تا ۶۰درصد است.

 

 

براساس اصول اعلام شده از سوی سازمان بهداشت جهانی حدود ۹۸درصد مادران باید بتوانند، نوزادان خود را تا ۶ماهگی منحصرا با شیر خود تغذیه کنند و در موارد بسیار محدودی این امکان وجود ندارد. اما آمارها نشان می دهد از بین ۶منطقه سازمان بهداشت جهانی، در منطقه ما که منطقه شرق مدیترانه است، کمترین میزان تغذیه با شیر مادر در دنیا انجام می شود؛ در حالی که اکثر کشورهای این منطقه مسلمان هستند.

 

 در حال حاضر بیش از ۵۰۰بیمارستان دوستدار کودک در کشور فعالند اما باید گفت که آیا نظارت کافی بر کار این بیمارستان ها وجود دارد؟ نظارت و ارزشیابی کار بیمارستان های دوستدار کودک بسیار لازم است. علاوه بر آن لازم است بیمارستان های دوستدار کودک در کشور افزایش یابند .

 

      تهیه و تنظیم/ دکتر شهین مرتجی

مسؤل امور فرهمگی/ معاونت درمان اصفهان

 

 

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ،درمانی اصفهان

خیابان آیت الله قدوسی (آپادانااول) تلفن:۳۶۶۱۹۶۶۱  فاکس:۳۶۶۱۲۱۹۳