تدوین کتاب ارزش نسبی خدمات درمانی و مراقبتهای سلامت

با توجه به تدوین کتاب ارزش نسبی خدمات درمانی و مراقبتهای سلامت در جمهوری اسلامی ایران همایش توجیهی در خصوص آشنایی با کتاب مذکور و روشهای استفاده از آن در سالن همایشهای بین المللی برج میلاد به همت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی روز یکشنبه ۶ مهرماه  برگزار گردید که در این همایش مدیران اقتصاد درمان کلیه معاونتهای درمان دانشگاههای علوم پزشکی و مدیران امور مالی مراکز درمانی دولتی (تحت  پوشش دانشگاهها ) ، دولتی وابسته به ارگانها و خصوصی و مراکز جراحی محدود از سراسر کشور حضور داشتند و اهم موارد زیر مطرح گردید:

جناب آقای دکتر آقاجانی معاون محترم درمان وزارت متبوع در خصوص رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص حق مردم در زمینه بهداشت و درمان و همچنین تدوین و اجرایی شدن برنامه تحول نظام سلامت نکاتی را مطرح و عنوان کردند برای دستیابی به اهداف کلان این برنامه باید زیرساختهای اساسی آن آن نیز اصلاح گردد که از مهمترین آنها اصلاح تعرفه های خدمات درمانی و بهداشتی می باشد .

سپس به تاریخچه کد گذاری خدمات درمانی و مراحل اجرایی تدوین و تصویب کتاب ارزش گذاری خدمات درمانی و مراقبتهای سلامت اشاره نمودند.

جناب آقای دکتر اولیایی منش مدیر کل دفتر ارزیابی فناوری، تدوین استاندارد و تعرفه سلامتنکات زیر را یاد آور شدند:

۱- رشد متوسط کتاب تدوین شده حداکثر ۱۲۰ درصد یا ۲/۲ برابر وضعیت موجود می باشد.

۲- ارزش نسبی هیچ خدمتی از ارزش نسبی وضعیت موجود کمتر نشده است.

۳- ضریب k۲ که در حال حاضر شامل پزشکان هیات علمی تمام وقت جغرافیایی می شود با ارایه بخشنامه ای که متعاقبا اعلام خواهد شد مشمول پزشکان غیر هیات علمی هم می گردد.

۴- ضریب ریالی k  برای تمام خدمات ( جراحی ، داخلی ، بیهوشی و ...) یکسان شده و حداکثر در بخش خصوصی ۳۸۰۰۰۰ ریال برای خدمات بستری و ۲۰۰۰۰۰ ریال برای خدماتی که ماهیت سرپایی دارند و در بخش دولتی دانشگاهی و دولتی وابسته به ارگانها ۸۸۰۰۰ ریال برای هر دو خدمت سرپایی و بستری اعلام شده است.( توضیحات کامل در کتاب موجود است)

۵- ضریب ریالی در بخش خصوصی برای استان تهران مبالغ فوق تعیین شده و متعاقبا ضریب ریالی مربوط به شهرستانها اعلام خواهد شد.

۶- با اصلاح فرانشیز پرداختی بیماران که در دست بررسی  می باشد و پس از تصویب اعلام خواهد شد از افزایش پرداختی سهم مردم جلوگیری می گردد.

۷- کتاب مذکور پس از اعلام کتبی وزارت متبوع قابل بهره برداری و اجرا می باشد.

 

جناب آقای مهندس معنوی در خصوص نحوه کاربرد کتاب ، آموزشهای لازم را ارائه نمودند و درپایان با بیان راههای ارتباطی عنوان کردند که هر کجا ابهام و یا مشکلی در نگارش ، اصطلاحات  ، نحوه کار با کتاب و ... وجود داشت از طریقراههای ارتباطی به مسئولین مربوطه اطلاع رسانی گردد.

شایان ذکر است ، جهت مشاهده فایل کتاب ارزش گذاری خدمات درمانی و مراقبتهای سلامت  کلیک کنید

راههای ارتباطی:

سامانه کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت: www.RVU.health.gov.ir    و www.RVU.behdasht.gov.ir    

پست الکترونیکی:       RVU@health.gov.irو RVU@ behdasht.gov.ir

تلفن اختصاصی:    ۰۲۱۸۱۴۵۴۷۶۶ و   ۰۲۱۸۱۴۵۵۵۰۰

در پایان به مدت حداقل ۴ ساعت جلسه پرسش و پاسخ با اعضای محترم پانل   برگزار گردید .

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ،درمانی اصفهان

خیابان آیت الله قدوسی (آپادانااول) تلفن:۳۶۶۱۹۶۶۱  فاکس:۳۶۶۱۲۱۹۳